Uyuma şekliniz karakterinizi ele veriyor

Uyku şeklini söyle kim olduğunu söyleyeyim.

En yaygın uyku şeklinin başında cenin pozisyonu geliyormuş…

1- CENİN POZİSYONUCenin posizyonu

Cenin yatışı anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatılan pozisyondur. Bu şekilde uyuyanların dışa dönük, duygusal ve hassas bir yapıya sahip oldukları ortaya konmuştur. Ancak bu kişilerin içlerinde çok hassas ve utangaç biri vardır. İnsanlara alışmaları biraz zaman alabilir, alıştıktan sonra ise sıcakkanlı karakterlerini hemen ortaya çıkarırlar.

Kadınların erkeklere oranla bu pozisyonda daha fazla uyuduğu belirlenmiştir. Bu yatış şeklinin mide ve karaciğerde sağlık sorunlarına neden olabileceği söylendiği için, sağa doğru bükülerek uyunması tavsiye edilmektedir.

2- KÜTÜK POZİSYONUkutuk-pozisyonu

Her iki kolun da aşağı doğru olduğu yan uyuma şeklidir. Bu şekilde uyuyan insanların güvenilir ve uysal bir kişiliği vardır. En zayıf noktaları herkese çok kolay güvenmeleridir. Ağaç gövdesi pozisyonu da denilen bu pozisyonda uyumak, omurgayı çok düz tuttuğundan bel ve sırt ağrılarını yanında getirir.

 

3- HASRET ÇEKME POZİSYONUhasret-cekme-pozisyonu

Bu uyku şeklini de yana dönük bir pozisyondur ama diğerlerinden farkı iki kolun da öne doğru uzatılmış olmasıdır.

Bu şekilde uyuyan insanlar genelde yeni şeylere açık olmakla beraber bir o kadar şüpheci ve eleştirel olabilirler. Karar almaları uzun sürer ama bir kere de karar verdiler mi hiç birşey onları fikirlerinden caydıramaz.

4- ASKER POZİSYONUasker-pozisyonu

Sırtüstü uyku pozisyonu olup uyuyan kişinin kolları iki yanda konumlanır. Asker pozisyonunda uyuyan insanlar sessiz ve içine kapanık bir kişiliğe sahiptirler. Gerek kendileri gerekse yakınları için yüksek hayat standartları oluşturmaya çalışırlar.

Sırtüstü uyumak nefes problemlerine ve horlamaya sebep olabilir, horlamanız yanınızda uyuyan kişilerin berbat bir gece geçirmesine yol açabilir. Yüzüstü yatmanız hem sizin için hem de yanınızda uyuyan kişi için daha huzur verici olabilir.

5- SERBEST DÜŞÜŞ POZİSYONUserbest-dusus-pozisyonu

Midenin üzerinde, eller başın üstünde ve yastığın etrafında, başınız da sağ ya da sol yana dönük olduğu yatış pozisyonu. Serbest uyku pozisyonunu tercih eden insanlar dışa dönük ve atılgan olurlar. Her ne kadar küstah gözükseler de aslında kendilerine yöneltilen eleştirileri dikkate alırlar. Serbest düşüş pozisyonunda olduğu gibi uyku sırasında alınan diğer yüzükoyun pozisyonlar sindirim için olumlu etki yaparlar.

6- DENİZ YILDIZI POZİSYONUdeniz-yildizi-pozisyonu

Sırtüstü ve kollar başın üstünde uyku pozisyonu. Deniz yıldızı şeklinde uyuyanlar iyi bir dinleyici olup dolayısıyla da güvenilir arkadaşıdırlar. Ayrıca başkalarına yardım etmekten hoşlanırlar ama ilgi odağı olmak hoşlarına gitmez.

Asker pozisyonunda uyuyanlar gibi denizyıldızı pozisyonunda uyuyanlar da nefes problemi yaşarlar ve uyku esnasında horlarlar. Bu yatış şekli kişilerin daha az dinlenmiş uyanmalarına sebep olur.