Tarihteki En Korkunç İdam Yöntemleri

Tarihteki en korkunç 28 idam yöntemi:

1. Kazanda kaynatma
kaynatma
En acı veren idam yöntemlerinden biri Çarlık Rusya’sında gerçekleşiyormuş. İdam edilecek kişi yağ, su ve asittin birleşiminden oluşan sıvı kaynatıldıktan sonra içine atılıyormuş.

2. Böceklere yedirme – Scaphismboceklere-yedirmeFars döneminden kalma bir idam yöntemidir. Bu yöntemde suçluya bolca bal ve süt yediriliyor. Sonra üzerine bal sürerek güneşin altında bağlı bir şekilde bırakılıyor. Böylece böcekler suçluyu yiyor. Uzun süren acının ardından ölüm gerçekleşiyor.

3. Çimento ayakkabılarcimento-ayakkabiAmerikan mafyası tarafından uygulanan bir işkence şeklidir. Kurbanlarının ayakları kül bloklarına yerleştirilip üstüne çimento dökülüp denize fırlatılıyordu.

4. Diri Diri çukura gömmediri-diri-gommeKurban genellikle bağlanıp açılan bir çukura atılıp gömülüyordu.

5. Deri yüzmeCanli-deri-yuzmeBir bıçakla suçlunun derisi soyuluyor ve bir ağaca halkın ibret alması için bağlanıyor.

6. Pirinç boğa(Sicilya Boğası)pirinc-bogaAntik Yunan’dan gelen bu işkence yönteminde pirinçten yapılan boğanın içine yerleştirilen suçlu alttan verilen ateş ile ölümü beklermiş. Yunanlar boğanın kafasını açıp idam edilen kişinin haykırışlarının boğa sesi gibi çıkmasını beklermiş.

7. 1000 Kesik metodu- Ling Chi-Yavaş dilimlemebin-kesikBu idamda amaç acıyı çoğaltmak ve kurbanın yaşamını o süre içinde hemen bitirmemek. Bir Çin işkencesi.

8. Boyun tekeriboyun-tekeri-yontemi1980-1990 yıllarında Güney Afrika’da yaygın olarak kullanılan bu yöntemde önce kurbanın başına ve kollarına içi benzin dolu lastik tekerler geçiriliyordu ve sonrasında ateşe veriliyordu. Suçlular en fazla 20 dakikada can veriyormuş.

9. Çarkı felekcarkifellek-yontemiOrtaçağ Avrupa’sında en çok kullanılan idam şeklinde suçlu tahta bir çivili tekerleğe yerleştirilerek can veriyordu.

10.GiyotingiyotinGiyotin, idam mahkumunun kafasını üst taraftan kesmek prensibiyle yapılmış bir çeşit idam aracıdır. Giyotin ilk kez 1792 yılında Jacques Nicholas Pelletier adlı bir hırsızı idam etmek için kullanılmıştır. Alet, adını mucidi Joseph-Ignace Guillotin`den alır. Bir doktor olan Guillotin aynı zamanda bir meclis üyesidir. İdam cezalarını infaz etmek için bir makine tasarlar. Amaç daha “insancıl” ve eski rejimden daha modern, daha devrimsel bir idam cezası uygulamakmış.

11.Canlı canlı gömmediri-diri-gommeAmerika’da hapishanede kurala uymayanlara uygulanan bu yöntem öncesinde suçlu hücreye kapatılır ve sonrasında canlı canlı gömülürmüş.

12.Vücudu 4`e bölmevucudu-dorde-bolmeOrtaçağ İngiltere’sinde en çok uygulanan bu yöntemde idam edilecek kişinin vücudu 4 parçaya ayrılırmış.

13.Yılan çukuruyilan-cukuruYılan çukuru tarihi bir idam yöntemidir. Mahkûmlar, engerekler gibi zehirli yılanların olduğu çukurlara atılırdı. Rahatsız edilmiş yılanlar onlara saldırır ve mahkûmlar zehirlenerek ölürdü.

14.ÇarmıhcarmihÇarmıh, birbiri üzerine çapraz konmuş iki tahtadan oluşan darağacıdır. Farsça dört çivi anlamına gelir. Eski çağda kurulu din ve düzene karşı suç işlediği için idamına karar verilenler çarmıha gerilerek öldürülürlerdi. Bunun için mahkûmun vücudu ve ayakları çarmıhın dikey tahtasına bağlanır, kolları yana açılarak elleri yatay tahtaya mıhlanırdı. Günlerce açıkta, aç, susuz ve tahtaya çivili kalan mahkûm, yavaş yavaş ve işkence çekerek ölürdü.

15. Kedi patisikedi-patisiGenelde işkencecinin elinde takılı olan bu pati, kurbanın vücudunun herhangi bir yerindeki etini kemikten ayırmak için kullanılıyormuş.

16. Cumhuriyet evliliğicumhuriyet-evliligiKatolik rahip ve rahibelere sıkça uygulanan bu yönteme din adamlarının evlenmeme yeminine atıfta bulunarak ‘Cumhuriyet Evliliği’ denir.
Fransa’nın Nantes şehrinde uygulanmış yöntemde yaşıt biri erkek biri kadın, iki kişi çırılçıplak bir şekilde birbirine dönük olarak halatlar ile bağlanır. Bir tekne ile nehrin ortasına götürülür ve Loire Nehri’ne atılır.
Diğer bir yöntem de (Daha çok ihtilalcilerin eğlenmesi üzerine) sırt sırta bağlanan kişilerin önlerine birer kılıç konularak koşmaları söylenir. Yaşamak için diğerini kılıca atan kişi kurtulacağını düşünür ama kalan kişi suda boğulur.
Yöntemin asıl amacı ihtilal sırasında fazla mermi kullanmamaktır. Kraliyet yandaşlarından en az beş bin kişi bu yöntem ile öldürülmüştür. İşin ilginci yöntemin mucidi giyotin ile idam edilmiştir çünkü ihtilal sırasındaki kitle katliamlarımdan sorumlu tutulmuştur.

17. Kazıkta yakılmakazikta-yakilma18. yüzyıl öncesinde uygulanmıştır. Vatana ihanet veya büyücülük suçuyla uzun zaman kullanılan bir işkence şeklidir. Kurban şehrin tam ortasında bir kazığa bağlanır. Seyircilerin karşında da ateşe verilir. Yavaş ölümlerin arasında yer alır.

18. IstırapistirapÇin’in başkentinde uygulanırdı. Kurbanın ilk burnu ardından bir eli bir ayağı kesilir. Sonra kurban hadım edilir ve ortadan 2’ye ayrılır.

19.Fil ile yapılan işkencefil-yontemiGüney ve Güneydoğu Asya’da, binlerce yıl fillerle idam cezası yapıldı. Filler, iki şekilde yürütülmek üzere eğitilmişlerdi. Yavaş yavaş, uzun zamanlı ama daha acılı ya da kırma ki bu yöntem ile kurban bir anda can verirdi.

20. Kolombiya KravatıKolombiya- KravatiBu işkence yöntemi en kanlısıdır. Herhangi keskin bir aletle kurbanın boğazı kesiliyor ve sonra dili kesilen yerden dışarı çıkartılıyor ve kravat şeklinde sarkıtılıyor.

21. Kazığa oturtmakazika otur5’nci yüzyılda Romanya’da uygulanan bir teknik. Kazıklı Voyvoda tekniği olarak da bilinen bu yöntemde suçluyu ucu sivri bir kazığa tutuyorlar. Ardından kazık yukarı doğru itiliyor. Bu sırada vücut ağrılının da baskısıyla bu kazık suçlunun vücuduna saplanıyor. Kazıklı Voyvoda’nın ölüm tekniği olarak bulduğu bu yöntemle en az 20 bin kişinin öldürüldüğü düşünülüyor.

22. Yahuda kızağı yahuda-kizagiDehşet verici! Suçlunun anüsü veya kadınsa eğer vajinası piramit şekilli bir üçgen taburenin üzerine gelecek şekilde yerleştiriliyor. Suçlu yukarıdan aşağıya baskı yapacak bir şekilde iplerle bağlanıyor. Çıplak olan suçlunun ayaklarına da ağırlık bağlanıyor. Sonuç acı çekerek ve birkaç gün sürünerek ölüm!

23. Tabut işkencesitabut-iskencesiFilmlere de zaman zaman konu olmuş bir yöntem. Suçlu insan vücudu şeklinde yapılmış metal bir kafes içine yerleştiriliyor. Bu kafes de bir ağaca veya duvara asılıyor. Suçlu eğer kiloluysa dar bir kafese, zayıfsa da geniş bir kafese konuyor. Kafes özellikle güneşin altına denk gelecek bir şekilde konumlandırılıyor. Kuşlar ve akbabalar suçluların etine saldırıyor. Zaman zaman çevredekiler taş da fırlatıyor.

24. Askılı işkence aletiaskiliEn acı verici tekniklerden biri. Tahta çerçeveler üzerine sabitlenmiş ipler suçlunun kollarına ve bacaklarına takılıyor. Alete eklenmiş kolu çevirdiğinizde suçlunun kemikleri büyük bir sesle ve acı çektirerek kırılıyor. Bazı organlar da vücudundan anında kopuyor.

25. Göğüs kerpetenigogus-kerpeteni

Kadınlar üzerinde uygulanan bir teknik. Acı vermek için tasarlanmış bu işkence aleti, kadınların göğüslerini anında vücutlarından koparıyor ve kan kaybından öldürüyor. Genellikle zina ve kürtaj suçlarında kullanılıyor.

26. Kemik kıran tekerlekkemik-kiran-tekerlekCatherine tekerleği olarak da bilinen bu yöntemde suçlunun kol ve bacakları tahta bir tekerlek üzerine bağlanıyor. Tekerlek döndükçe işkenceci demir bir sopayla suçluya vuruyor. Darbenin etkisiyle kol ve bacak gibi organlar parçalanıyor.

27. Testere işkencesitestereEvlerde bile kolayca kurulabilen bu yöntemde suçlu kafası yere gelecek şekilde ayaklarından bağlanıyor. Böylece beyne kan basıncı artıyor. Bütün kan beyne akınca suçlu bacaklarının arasından kesilmeye başlanıyor. Zina, hırsızlık ve cinayet suçlarında kullanılıyor.

28. Kafa preskafa-presEn çok kullanılan tekniklerden bir diğeri kafa presi tekniği. Suçlunun çenesi düz bir zemine konuyor ve kafasının üzerinden demir bir kemer geçiriliyor. Yavaş yavaş sıkıştırılan suçlunun önce dişleri kırılıyor ardından da bütün kafa eziliyor. Bu teknik suçluları itiraf ettirmek için de sıkça kullanılıyordu