Tarihe Adını Yazdırmış Pilot Charles Lindbergh

Atlas Okyanusu’nu uçakla ilk kez geçen Pilot Charles Lindbergh:

1.Atlas Okyanusunu geçene 25.000 Dolarraymond1919 yılında, ABD’de Raymond Orteig adında Fransız kökenli otel sahibi, Atlas Okyanusu’nu uçakla hiç durmaksızın geçene 25 bin dolar ödül vereceğini duyurmuştur. Bu ödülü kazanmak için uçuş yapan birçok pilot hayata veda etmiştir.

2. 8 yıl boyunca kimse ödülü kazanamadı!oncamiyok1927 yılına gelindiğinde hala kimse Orteig ödülünü kazanmaya başaramamıştı. Charles Lindbergh doğru uçakla bu işi yapabileceğine yani Atlas Okyanusunu tek başına geçip Paris’e inebileceğine inanıyordu. Fakat uçak alabilmesi için parası yoktu. Gerekli olan parayı da dokuz St. Louisli iş adamından buldu.
Charles Lindbergh eğer Atlas Okyanusunu geçecekse bunun ancak tek motorlu uçakla mümkün olabileceğine inanıyordu ve böyle bir uçak inşa ettirmek istedi. Nihayet beklenen teklif Şubat 1927’de San Diego, Kaliforniya merkezli Ryan Havayollarından gelmişti. İstenen uçağı yapacaklardı.

3. The Spirit of St. Louis 28 Nisan 1927 hazırdı.TheSpiritofStLouisThe Spirit of St. Louis isimli uçak 28 Nisan 1927’de hazırdı. Charles Lindbergh ’ün isteği üzerine uçakta bazı değişiklikler yapıldı. Yakıt deposu uçağın arkası yerine ön tarafa motorun hemen arkasına konuldu. Bunun nedenini ise Charles Lindbergh ‘ün: “uçuş sırasında zorunlu iniş yapmak mecburiyetinde kalırsam motorla yakıt deposu arasında sıkışıp kalmak istemem” diye açıklaması olmuştur.

4. Uçağın ön camı yoktu.English_ici - KopyaYakıt deposu arka tarafa değil ön taraf takıldığı için uçağa ön cam takılmamıştı. Lindbergh uçarken önünü görmek için periskop kullanmıştır zaman zaman ise başını camdan çıkarmak durumunda kalmıştı.
Lindbergh uçağını aldıktan hemen sonra 10-11Mayıs, 1927’de San Diego’dan New York’a 20 saat 21 dakika da uçarak test etti. Bu aynı zamanda kıta içi hız rekoruydu.




5. Lindbergh biran bütün umutlarını kaybetmişti.Carte_postale-Nungesser_et_Coli-1927 - KopyaCharles Lindbergh ‘ün kıta içi rekoru kırdığı gün hiç beklemediği bir şey gerçekleşmişti. 10 Mayıs’ta Charles Nungesser ve François Coli (yön bulucu) isimli iki Fıransız ödülü kazanmak için, Paris’ten New York’a doğru uçuşa geçtimişti. İşte bu anda Lindbergh bütün umutlarının kaybolduğunu hissetti. Fakat bu kalkıştan sonra ikiliden bir daha haber alınamamıştı.

6. Fransız pilotları başaramamıştı! Uçuş için acele etmesi gerekiyordu.charles_lindbergh20 Mayıs 1927’de uçuşu yapmaya karar verdi. New York’un Lond Island bölgesinde Garden City Oteli’ne kalmaya başlamıştı, gazetecilerin ilgisinden uykusu bile alamamış bir şekilde, 20 Mayıs’a uyanmıştı.
Bu arada rakiplerinin de her an bu uçuşu gerçekleştirebilecekleri haberlerini alıyor, acele etmesi gerektiğini hissediyordu. Uçuşu bir kaç kere hava şartlarından ötürü ertelemiş, ancak o gün, hava şartları uygun olmadığı halde denemeye karar vermişti. Artık Paris’e gidecekti.

7. Yaptığı uçuş ile tarihe geçti.ucus-1New York’tan Paris’e havalanan The Spirit of St. Louis’in tarihe geçecek seferi başladı. 5800 km’lik mesafeyi tam 33,5 saatte kat eden ‘Yalnız Kartal’, 21 Mayıs 1927, saat 10:22:30’da Paris’in Le Bourget Havaalanı’na indi.
Lindbergh için uçuş hiç kolay olmamıştı. Bu uçuş sırasında zaman zaman fırtınalara, yağmurlara yakalanmıştı, halüsinasyonlar görmüştü. Okyanusa yakın uçmayı tercih etmiş ve uykuya daldığı anlarda uçağın tekerleklerinin suya çarpması ile uyanmıştı. Yönünü pusula yardımı ile bulmaya çalışıyordu. Ön camı olmadığı için periskop yardımı ile ilerliyor bazen ise kafasını camdan dışarı çıkarıyordu.

8. Dünyanın en ünlü insanlarından birisi olmuştu.PilotCharlesLindbrghRiskli ve zor yolculuğun ardından, daha önce haftalar süren Atlantik yolculuğunun saatlere inmesi dünyada heyecan uyandırdı. Herkes bu cesur pilottan övgüyle bahsetti.
Bir süre Avrupa’da kalan pilot, Almanlar tarafından davet edilmiş ve uçuş sistemlerini incelemesi istenmişti. Bu sırada Nazilere hayranlık duymuştu, ülkesine döndüğünde Almanlara karşı savaşa girilmemesi için kamuoyu oluşturmaya çalışmış, birçok etkinlikte konuşmuştu.

9. Savaşa karşı çalıştı.PilotCharlesLindbergh-1Charles Lindbergh ABD’nin Büyük Okyanus’ta Japonlara karşı yaptığı savaşta yerini almıştı, gayri resmi olarak 50 uçuş görevine katılmıştı ve Japonlara karşı en ön saflarda savaştı. Ancak savaş karşıtı çalışmaları Pearl Harbor baskını sonrasında son bulmuştur.




10. Bir film ve bir de otobiyografisi bulunuyor.film - Kopya Tarihe geçen uçuşu ile ilgili bir film çekildi, aynı zamanda Lindbergh’in bir otobiyografisi de bulunuyor. Atlantik’i geçen ilk pilotun yaşadıklarını konu alan bir kitap yazılmıştır. ( Pulitzer ödüllü otobiyografik kitabı – Kahramanlık Ruh, The Spirit of St. Louis)
Aynı zamanda yine The Spirit of St. Louis isimli 1957 yapımlı bir film de Lindbergh’in hayatını konu alan bir yapımdır.

11. Yaşlandı, yalnızlaştı ve küstü…sonCharles Lindbergh, 20 aylık oğlunun fidye için kaçırılıp öldürülmesinin ardından hayata küsmüştür. ‘Lindbergh’in kaçırılışı’, o dönemde çok ses getirmiştir ve birçok film, dizi ve kitapta yer bulmuştur.
İkinci Dünya Savaşı sonrasında bazı havayolu şirketlerine danışmanlık veren Charles Lindbergh, Boeing 747’nin tasarım aşamasında da görev almıştır. Son yıllarını Hawaii’de geçiren efsane pilot, 1974’te hayatını kaybetmiştir.