Pi Sayısı Nedir? Ne işe Yarar?

pi sembol

Pi Sayısı Nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılmıştır?

pi sayısı
pi sembol

Pi sayısı , bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabiti’dir. İsmini, Yunanca περίμετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den alır. Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir.

pi sayısı hakkında fikir sahibi olduğumuza göre detay vermeye başlayabiliriz :

  • Pi sayısının bu kadar sansasyonel olmasının bir sebebide gerçek değerinin asla hesaplanamayacağı içindir. Bu transandantal bir sayı olması ile doğrudan ilgili aslında , değeri ondalık noktanın ötesinde bir trilyon basamak üzerinde hesaplanmıştır ama yaklaşık bir şey söylemek istersek 3.14 işimizi görecektir.
  • Her yıl 14 Mart Dünya Pi günü olarak kabul edilir. Tesadüf olsa gerek Albert Einstein’da bu gün doğmuştur. *(3/14/…)
  • Pi sayısının ilk 36 basamağında hiç sıfır yoktur.
  • Pi sayısının sembolü 1706’da William Jones tarafından tanıtıldı, ancak 1737’de Leonhard Euler tarafından popülerleştirildi.
  • Pi sayısı çapı bir birim olan dairenin çevresine eşittir. Buradan tüm geometri severlere ve sevmek isteyenlere selam olsun.
  • Pi sayısının belkide en etkileyici özelliği pi sayısının kendini asla tekrar etmeksizin sonsuza kadar devamlılık sağlamasıdır ki buda şu demek oluyor ondalık diziler arasında tüm sayılar kendine yer ediniyor örneğin ; doğum gününüz , banka hesap numaranız , şifre kombinasyonlarınız , kimlik numaranız hepsi ve daha fazlası içinde bir  yerlerde. Biraz daha ileri gidip bu ondalıkları harflere dönüştürmek isterseniz şimdiye kadar var olmuş tüm sözcükleri elde edersiniz. Var olan tüm kombinasyonları kendi içinde barındıran bir sayıdır pi sayısı .
  • Dünyada “pi’nin 1000 basamağını ezberleyenler kulübü” ya da “100 basamağını ezberleyenler kulübü” gibi topluluklar kurulmuş durumda. Bu konudaki resmi rekor 70030 basamağı ezberleyen birine ait. Türkiye’den Lamia Sarıpınarlı 1050 basamağını ezberleyerek listenin 107. sırasına yerleşmiş.
  • İlk elektrikli bilgisayar olarak kabul edilen ENIAC 1949 yılında 70 saat içinde 2037 basamağı hesapladı. Şu anda yani 2016 yılı itibariyle, 13.3 trilyon basamağı hesaplanmış durumda.
  • Sanırım sayıyı hesaplama işine fazla bulaşmamak gerekiyor mesela ; Yunan matematikçi Arşimet, pi hesaplamaya takıntılıydı. Romalılar işgal altına girdiğinde matematiksel bir çizime kapıldı ve bir düşman askere bağırdı: “Çevrelerime dokunmayın!” Askerin cevabı? Arşimet’in kafasını kesti.

Bir dahaki sefere pi sayısı ile ilgili bir muhabbet açıldığında bu sefer susan kişi olmayacaksınız 🙂