Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Korku Filmi

Korku filmi izlemeyi herkes sevmez. Kimileri gerçekten korktuğundan, kimileri de saçma bulduğundan izlemez. Her yıl binlerce film bu listeye dahil olmasına rağmen, ne yazık ki gerçekten başarılı olanlar oldukça azdır.

Korku filmi sevenler “ben hiç bir filmden korkmam!” diyenler, buraya!

1- The Others – DiğerleriThe Others - Diğerleri

Grace, 2. Dünya Savaşı sırasında kocasını kaybetmiştir. Güneş ışığına karşı ciddi hassasiyeti olan iki çocuğuyla birlikte, neredeyse hiç ışık girmeyen bir evde yaşamaktadır. Günün birinde üç yabancı çıkıp gelir. Bu üç yabancı, tam da Grace’in istediği gibi, hem ev işlerine yardımcı olur, hem de çocukların bakımını üstlenir. Fakat evlerinde gizemli olaylar olmaya başlar , durumları daha karışık hale gelir. Her saniye tırmanan gerilimi ve insanı allak bullak eden müthiş finaliyle, bu işi çok iyi bilen İspanyolların korku sinemasına kazandırdığı tam bir başyapıt.

 

2- The Cabin in The Woods – Dehşet KapanıThe Cabin in The Woods - Dehşet Kapanı

Zamanında fragmanıyla, korku sinemasını sevenleri oldukça heyecanladırmış. Bir grup gencin ormanın derinliklerinde bir kulübede yaşadıklarını anlatan film, finali ile korku sineması tarihinde müthiş yer yapıyor.

 

3- The Entity – KarabasanThe Entity - Karabasan

Gerçek bir öyküye dayandığı iddia edilen film. Bizim kültürümüzde de oldukça yer edinmiş, görünmeyen bir varlık tarafından rahatsız edilen bir kadının başından geçenleri anlatıyor. Kadının başına gelenlere kimsenin inanmaması ayrıca üzerinde oldukça rahatsızlık verici psikolojik deneylerin de yapılması konu alınıyor.

 

4- The Texas Chainsaw Massacre – Teksas KatliamıThe Texas Chainsaw Massacre - Teksas Katliamı

Tobe Hooper, 1974 yılında bu filmi çekerken sinema dünyasına aynı zamanda bir tür de kazandırdığının farkında mıydı? bilemeyiz. “Teen Slasher” yani gençlerin çılgınca eğlenip, sonra sırayla öldüğü filmlerden bahsediyoruz. Film o dönemde oldukça eleştirilmiş, bir çok ülkede yasaklanmış ve kesintiye uğramış. Bir grup gencin Texas’ta yamyam bir ailenin eline düşmesini konu alan filmi izlemek için, biraz cesaretli olmanız gerekiyor. Bir çok devamı ve yeniden çevrimleri yapılsa da hiçbiri ilki gibi olamamıştır.

5- Eden Lake – Kan GölüEden Lake - Kan Gölü

Romantik bir hafta sonu geçirmek için göl kenarında kamp yapmaya giden çiftin, hesaba katmadıkları bir şey vardır. O da kasabada yaşayan ve yaşları 13-17 arasında değişen, kasabanın asi gençleri… İngiliz yapımı film, gerçekten gerilmek nedir? sorusunun cevabı niteliğinde.

 

6- The Amityville Horror – Dehşet SokağıThe Amityville Horror - Dehşet Sokağı

Perili ev filmlerinin öncülerinden, artık çok klişe gelmesine rağmen o dönemde oldukça ilgi görmüş bir hikaye bulunuyor. Yeni bir eve taşınan aile ve o evi mesken edinmiş iblisler… Özellikle çocukluğunda video kasetlerden bu filmi izlemiş olanların aklından çıkmayacak bol böcekli, balçıklı, iblisli, gerçekten çok ürkütücü sahneler içeren bir filmdir.

 

7- Stephen King’s It – OStephen King's It - O

1960’lı yıllarda başlayan hikayede, aynı kasabada yaşayan bir grup gencin başlarına musallat olan sevimli bir palyaço kılığındaki kötü varlığı yenmelerinin üzerinden 30 yıl geçmiştir. 30 yılın ardından, korkuları gerçek olmuştur. O, geri dönmüştür. Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan iki bölümlük mini TV dizisi, 192 dk. gibi oldukça uzun süresine rağmen, izlerken gözlerinizi bir an bile ayıramayacağınız, çok zekice işlenmiş detaylarıyla, tam bir korku efsanesi!

 

8- The Hills Have Eyes – Tepenin GözleriThe Hills Have Eyes - Tepenin Gözleri

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, korku sineması denilince akla gelen ilk isimlerden olan Wes Craven’in 1977 yılında çektiği film. Amerika’nın nükleer deney yaptığı Arizona çölünde, radyasyona maruz kalıp mutasyona uğramış insanların korkunç intikamlarını anlatıyor. Filmin, 2006 yılında da oldukça başarılı bir yeniden uyarlaması mevcut. Özellikle 2006 versiyonunu izlemek için, midenizin sağlıklı olması gerekiyor.

 

9- Drag Me To Hell – Kara BüyüDrag Me To Hell - Kara Büyü

Alison, bir bankada kredi bölümünde çalışmaktadır. Bir gün garip bir müşteri gelir ve kredi ister. Şartları karşılamadığı için kredisini onaylayamaz ve aralarında oldukça kötü bir diyalog geçer. Gelen müşterinin yaptığı büyüyle birlikte Alison’un hayatı tam bir kabusa döner. Korku sinemasının en başarılı yönetmenlerinden Sam Raimi’nin, oldukça ilginç bir espri anlayışına da sahip olan filmini, mutlaka izlemenizi öneririz. Özellikle bankacı arkadaşlarımın 🙂

 

10- The Conjuring – Korku SeansıThe Conjuring - Korku Seansı

“Artık güzel korku filmi yapılmıyor” derken, adeta bizi koltuklarımıza çivilemiş bir korku filmi. 1970’li yıllarda geçen film hayatlarını insanları kendilerine musallat olan dünya dışı varlıklardan kurtarmaya adamış Warren çiftinin, yaşadıkları en zor görevi anlatıyor. En sağlam korku filmi ve izleyicilerini en az bir kaç kere yerinden hoplatabilen proformansta . Filmin, gerçek bir hikayeden alınmış olması da, gerçekten ürkütücü. İnternette kısa bir araştırmayla, Warren çiftinin gerçek hikayesini ve bu evlerden topladıkları lanetli eşyaları da görebilirsiniz.