Leonardo da Vinci Son Akşam Yemeği

Leonardo da Vinci Son Akşam Yemeği
İyi ve kötünün yüzü aynıdır... Her şey insanın yoluna ne zaman çıktığına bağlıdır.

Leonardo da Vinci Son Akşam Yemeği

Leonardo da Vinci Son Akşam Yemeği isimli tabloyu çizerken büyük güçlüklerle karşılaşmıştı.

“iyi”yi İsa’ nın bedeninde, “Kötü” yü ise İsa’ ya son akşam yemeğinde ihanet etmeye karar veren Yahuda’ nın bedeninde tasvir etmeliydi.

Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci Son Akşam Yemeği isimli tabloyu yarım bırakmış ve bu iki kişi için model aramaya başlamış. Bir koronun verdiği konser sırasında korodakilerden birinin İsa’nın tasvirine uyduğunu fark etmiş. Onu poz vermesi için atölyesine davet etmiş.
Aradan 3 yıl geçmiş ancak Leonardo da Vinci ”Son Akşam Yemeği” isimli tabloyu tamamlayamamış. Yahuda tasviri için kullanabileceği bir model bulamamış.

Günlerce aradıktan sonra vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam bulmuștu. Ancak adam sarhoşluktan kendinden geçmiş ve kaldırımın kenarına yığılmış bir durumdaymış. Leonardo da Vinci yardımcılarına adamı kiliseye taşımalarını söylemiş ; Çünkü artık tasvir çizecek zamanı yokmuş. Çalıştığı kilisenin kardinali, ressamı sıkıştırmaya başlamış.

Kiliseye gidince yardımcılar sarhoş adamı ayağa kaldırmış. Leonardo da Vinci adamın yüzündeki inançsızlığı, günahı ve bencilliği resme dökmüş.

Adam sarhoşluğun etkisinden kurtulup gözlerini açtığında şaşkınlık ve hüzün dolu bir ses tonu ile şöyle demiş:

” Ben bu resmi daha önce gördüm”

Leonardo :
“Ne zaman” diye sormuş şaşkınlıkla..
Berduş :
“Her şeyimi kaybetmeden önce, o sırada koroda şarkı söylüyordum. Bir ressam beni İsa’ nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti”

İyi ve kötünün yüzü aynıdır… Her şey insanın yoluna ne zaman çıktığına bağlıdır.