Kışın Vazgeçilmezi Turşunun Faydaları

Turşu,Türk sofrasının geleneksel tatlarından biri ve kış hazırlığının önemli bir ürünüdür.

Çeşitli meyve ve sebzelerin sirke ve salamura (tuzlu su) içindeki laktik asit fermantasyonu ile veya sulandırılmış sirke içinde hazırlanarak daha uzun süre saklanabilecek hale getirilen ve daha çak garnitür olarak tüketilen sebze ve meyve ürünleridir.

Turşu üretiminin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Ancak turşu üretimine ne zaman başlandığı hakkında elimizde bir belge yoktur. İnsanların sirke veya tuzu tanımalarından sonra turşu üretimine başlamış olmaları kabul edilebilir.

Sebze ve meyvelerin dayanıklı hale gelmeleri için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Gıdaların fermantasyon yöntemiyle dayanıklı hale getirilmesi oldukça karmaşık ve belli birikimi gerektirmesine, eldeki bulgulara göre milattan 7000 yıl öncelerine kadar giden bira, şarap ve sirke gibi fermente ürünlerin üretildiklerini kanıtlayan bulgulara rastlanmaktadır. Sirke üretimini gerçekleştiren insanın sirkeli turşuyu da üretmemesi için bir neden olmaması gerekir.

Turşunun Faydaları

Türk mutfak kültürünün ayrılmaz bir parçası olan turşunun sağlık açısından da önemli bir işlevi olduğu tespit edildi. Suyunun iştah açıcı özelliğe sahip olduğu bilinen turşunun, kanserden gribe kadar ona yakın hastalığa karşı koruyucu özelliği olduğu belirlendi. Uzmanlar turşunun bilinenin aksine midenin düşmanı değil, dostu olduğunu söylüyor. Sebze ve meyveler kullanılarak 100’ün üzerinde çeşidi yapılan turşunun tam bir doğal şifa kaynağı olduğu ortaya çıktı. Turşunun faydaları:

1. Yüksel lif içerir

Turşu bir çok açıdan sağlıklı bir yiyecektir. Mide ve bağırsak, özellikle hazımsızlık sorununa sebze ve salatalık turşusu öneriliyor. Bu besinlerde bulunan yüksek orandaki diyet lifleri, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Diğer yandan turşu yapımında kullanılan sebzeler antioksidan bakımından zengin gıdalardır ve kanser yapıcılar olarak adlandırılan serbest radikalleri yok ederler. Dolayısıyla turşu kanseri önleyen özelliklere de sahiptir.

2. Vitamin ve Mineral Kaynağıdır

Turşu ve turşu suyu magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi insan bedeninin yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli olan mineralleri ve elementlerini içermektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için son derece faydalı olan turşu, aynı zamanda hem düşük kalorili hem de yağ yakıcı özelliğe sahiptir.

3. Bunamayı geciktirir ve doğal tedavi imkanı sağlar

Halk arasında bunama olarak bilinen Alzheimer hastalığına bitkisel çözüm amacıyla doktorlar turşu tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Turşuda bulunan sarımsak bir takım flavonidler isimli bitkisel kimyasal, insanların yaşlılık döneminde alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltıyor. Buna ek olarak reflü ve kabızlık gibi yaygın görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelen yiyecekler arasında turşu ön plana çıkıyor.

4. Tansiyonu Düşürür

Fermente edilmiş sirke, turşunun ham maddesi olup aynı zamanda sindirim sistemindeki zararlı mikropları kontrol altına alan faydalı bir takım bakterileri ihtiva eder. Turşunun mayalanma sürecinde üretilen laktik asit, tansiyonu düşürür ve kan dolaşımını teşvik ederek damar açıcı etki gösterir. Buna ilave olarak şeker hastaları (diyabetliler) için de faydalı bir besin maddesidir.

5. Turşu bağışıklığı güçlendirir

Turşuda kullanılan sebzeler ve elbette sirke, sindirime iyi gelir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, idrar yolları hastalıklarını tedavi eder, ve bağırsaklarda bakteri oluşumuna mani olur. Buna mide mikrobu denilen ve ülsere neden olan helikobakter bakterileri de dahildir.

6. Kalp ve damar hastalıklarına bitkisel çözüm dür.

Turşu yapımında kullanılan gerek üzüm sirkesi gerekse elma sirkesi pektin adı verilen ve kalbe iyi gelen bir tür biyolojik madde içermektedir. Bu madde aslında bir tür enzimdir.

Turşunun aşırı tüketiminin bir takım zararları ve yan etkileri de olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse turşunun aşırı tüketimi susuzluk hissi oluşturabilir, görmede bozulma ve osteoporoza neden olabilir. Uzmanlar turşu yapımında mümkünse kaya tuzu kullanılmasını öneriyorlar.