intihar Ederek Ardında Gözü Yaşlı Hayranlarını Bırakmış Ünlüler

İntihar eden ünlü kişilikleri araştırırken sayının fazla ürkütücü olduğunu gördüm, yüzlerceydi. Bu sebeple aralarından sadece 10 tanesi içerikte yer alıyor. Bu isimlerin kimi depresif tavırlarıyla intihar edeceklerini hissettirmişlerken kimileri de hiç umulmadık anda intihar etmişlerdi. Bazı ölümler ise hâlâ şüpheli. Onları izlerken, okurken, dinlerken bizde birer parçalarını bırakıp öylecesine gittiler…

1. Serseri bir aşık: Jean Seberg

jane-seberg
jane-seberg

Serseri Aşıklar filmiyle kendisini çok sevdiğimizde erken bir yaşta(41) intihar ettiğinden bihaberdik. Bunalıma girdiği günlerde pek çok kez intihara kalkışmıştı. Trenin altına atlamaya çalıştıktan bir hafta sonra arabasında uyku ilaçları ve intihar notuyla birlikte cesedi bulunmuştu.

(13 Kasım 1938 – 8 Eylül 1979)

2. Serseri aşkı intihar edince üzüntüsüne dayanamayan yazar: Romain Gary

ROMAIN-GARY
ROMAIN-GARY

Dünya çapında tanınan bir yazar, senarist ve yönetmendi. Tutkuyla bağlı olduğu eski eşi Jean Seberg’in 1979’daki intiharının da etkisiyle 1980’de, Paris’te yaşamına son verdi.

(8 Mayıs 1914 – 2 Aralık 1980)

3. Onu Oz Büyücüsü filmiyle tanımıştık: Judy Garland

judy-garland
judy-garland

Oz Büyücüsü’yle (1939) sinemaya çocuk yıldız olarak başlayan, Somewhere over the rainbow şarkısıyla tüm dinleyenleri ağlatan Hollywood oyucularındandır. Birkaç kez intihara teşebbüs ettikten sonra 1969’da aşırı dozda ilaç nedeniyle 47 yaşında hayatını kaybetmiştir.

(10 Haziran 1922 – 22 Haziran 1969)

4. Her şeyin boş olduğuna dair fikirler: Ernest Hemingway

ernest-hemingway
ernest-hemingway

Nobel ve Pulitzer Ödülü sahibi yazarın çoğu eseri, bugün Amerikan edebiyatının başyapıtlarından kabul ediliyor.
Küba’daki yeni rejim Amerika mülklerini devletleştirmeye karar verince Idaho’ya taşındı. Ruhsal sağlığı kötüye gitti. Hayatının sonlarına doğru her şeyin boş olduğuna dair fikirleri oluştu. 62 yaşında babası ve annesi gibi av tüfeği ile kendini vurarak yaşamına son verdi.

(21 Temmuz 1899 – 2 Temmuz 1961)

5. Dedesi gibi intiharı seçen aktris: Margaux Hemingway

margaux-hemingway
margaux-hemingway

Ünlü yazar Ernest Hemingway’in torunu olan Margaux Hemingway, Idaho’da bir çiftlikte büyüdü. 1970’li yıllarda Fabergé kozmetik şirketiyle iki milyon dolarlık modellik sözleşmesi yapan Margaux, aynı zamanda Vogue, Elle, Cosmopolitan, Harper’s Bazaar gibi yayın organlarında fotomodellik yaptı. 1,83 m’lik boyu ve düzgün fiziğiyle ilgi çekerek aranan bir yüz olmayı başaran sanatçı, daha sonra kamera karşısına geçti. 1984 yılında yaşadığı bir kayak kazasından sonra depresyona girdi. Yaşamı boyunca olumsuz biten evlilikler, alkol bağımlılığı, disleksi gibi sorunlarla uğraşan oyuncu, dedesinin ölüm yıldönümünden bir gün önce evinde 42 yaşındayken yüksek dozda uyku hapı alarak yine dedesi gibi kendi yaşamına son verdi.

(16 Şubat 1954 – 1 Temmuz 1996)

6. Herkesi güldürse de içi kan ağlayan palyaço hikayesi: Robin Williams

robin-wılliams
robin-wılliams

Filmlerini belirtmeye bile gerek yok. Onu hepimiz tanıyoruz. Bir neslin hep seveceği isim olarak akıllarda kalacak. Her daim gülümsediğini görsek de içinde bambaşka sıkıntıları olduğunu kendini asarak intihar ettiğinde öğrenmiştik. İntihar ettiğinde 63 yaşındaydı. Huzur içinde uyu Patch Adams… Huzur içinde uyu John Keating…

(21 Temmuz 1951 – 11 Ağustos 2014)

7. Bir güzellik ikonu: Marilyn Monroe

marilyn-monroe
marilyn-monroe

Kocası Arthur Miller’dan boşandıktan sonra depresyona girdi. 1962’de çekilen filmin setini aksattığı ve dönemin başkanı J.F. Kennedy’nin doğum günü için şarkı söylemeye gitmesi üzerine Fox şirketi tarafından filmden kovuldu, sözleşmesi iptal edildi ve film şirketi tarafından kendisine tazminat davası açıldı. Marilyn Monroe’nun filmdeki rol arkadaşı Dean Martin’nin başka bir aktrisle çalışmak istememesi üzerine işe geri alındı ve kendisiyle yeni bir sözleşme yapıldı. Ancak filmin çekimleri tekrar başlamadan önce yüksek dozda sakinleştirici ilaç alarak 5 Ağustos 1962’de Los Angeles’taki evinin yatak odasında henüz 36 yaşındayken hayata veda etti. Ölüm nedeni olarak CIA veya mafyanın da sebep olduklarına dair komplo teorileri konuşulmuştu.

(1 Haziran 1926 – 5 Ağustos 1962)

8. Hayatın neresinden dönülse kârdır: Nilgün Marmara

nilgün-marmara
nilgün-marmara

Nilgün Marmara, Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlarken Sylvia Plath üzerine incelemeler yaptı. Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. Sylvia Plath’in bireyin yalnızlığına ve varoluş sorununa bakışı genç şairi etkiledi ve etkilendiği yazar gibi 29 yaşında intihar etti. Günlüğünde “hayatın neresinden dönülse kârdır” ifadesi yer alıyordu.

(13 Şubat 1958 – 13 Ekim 1987)

9. Dünya berbat bir yer ve insanIar dürüst değiI: Kurt Cobain

kurt-cobain
kurt-cobain

Nirvana grubunun vokali Kurt Cobain’in ölümü hakkında spekülasyonlar olsa da kayıtlarda ölüm nedeni intihar olarak geçiyor. 6 gündür kayıp olduğu öğrenildiğinde 8 Nisan 1994‘te cesedi evinin garajında bulundu. Kotunu, gömleğini ve ayakkabılarını giymiş olan Kurt, göğsünün üzerinde bir pompalı tüfek ile sırt üstü uzanmış durumdaydı. Tek bir kurşun ile suratını dağıtmıştı. Cesedin yanında birtakım kişisel eşyalarla birlikte bir de intihar mektubu bulundu. Mektup “sizi seviyorum, sizi seviyorum” sözcükleriyle sona eriyordu. 27 yaşındaydı.

(20 Şubat 1967 – 5 Nisan 1994)

10. “Türkiye’de blues” dediğimizde akla gelen ilk isim: Yavuz Çetin

yavuz-çetin
yavuz-çetin

Stüdyo çalışmalarını yürütürken yoğun depresyon teşhisi konulduğu için bir haftadır hastanede tedavi gören Yavuz Çetin, taburcu edildikten sonra Boğaziçi Köprüsü‘nden atlayarak 31 yaşında yaşamına son vermişti.

Benden bir ruhsuz yaratmayı 
Nasıl başardınız? 
Benden bir hissiz yaratmayı 
Nasıl başardınız? 
Benden bir uyumsuz yaratmayı 
Nasıl başardınız? 
Benden sizden biri yaratmayı 
Nasıl başardınız? 

(25 Eylül 1970 – 15 Ağustos 2001)