Kadınların Bilmesi Gereken Makyaj Hileleri

yüz şekline göre makyaj nasıl yapılır

Her Kadının Bilmesi Gereken Makyaj Hileleri nelerdir?

Makyaj hileleri denince belkide akla ilk gelen kontür tekniğidir. Kontür ve aydınlatıcı tekniği, makyaj yaparken koyu ve açık renklerden yardım alarak yüz hatlarını vurgulamak veya tam tersi gizlemek için yapılıyor. Özellikle elmacık kemiğini belirginleştirmek, burnunu daha küçük göstermek  ve yüzünü ince göstermek isteyenler için oldukça etkili bir yöntem.

Kontür yaparken kullanabileceğiniz ürünler;

Öncelikle kontür ürününüzü  seçerken, koyu rengi cildinizden 1-2 ton koyu olmasına dikkat edin.

Bronz toz pudralar : Bunların İçerisinde turunculuk barındıran renklerden uzak durmaya çalışın aksi halde yüzünüzü lekeli gösterebilir.

Kalem şeklinde (stick) iki taraflı ürünler: Bir tarafı koyu, diğer tarafı  aydınlatıcı olarak kullanılabilen ürünlerdir.

Krem yapıda Kontür ve Aydınlatıcı : İster ayrı isterseniz palet şeklinde bulabileceğiniz ürünler. Taşıması ve kullanma açısından palet ürünleri kullanmak size rahatlık sağlayacaktır.

Kontür uygulamanızı yaparken ister kontür için özel olarak üretilen küt fırçaları kullanın isterseniz de allık yada far karıştırma fırçanızdan yararlanabilirsiniz.

Makyaj sanatında uzmanlaşmanın, pratik istediği aşikar. Ancak profesyoneller gibi makyaj yapmak sandığından daha kolay.

İşleri kolaylaştırmak için, makyaj yaparken hayatını kurtaracağına inandığımız 5 makyaj hilesini bir araya getirdik. Bakalım bu makyaj taktiklerinden kaçını biliyorsun!

1. Yüz şekline göre kontur yap
Kontur
Kontur

Yüz şekline anında farklı bir görünüm kazandırabilme gücüne sahip kontur makyajlarını eminiz ki duymuşsundur. Kontur makyajını nasıl uygulayacağın, aslında yüz şekline bağlı olarak değişse de, aklında şu basit kuralı bulundurabilirsin: Kontur ürününü, saklamak veya geri plana atmak istediğin kısımlara, aydınlatıcı makyaj malzemeni ise ön plana çıkarmak istediğin noktalara uygulamalısın.

2. Kaş şekillendirirken bu iki şeye dikkat et. 
Kaş şekillendirirken
Kaş şekillendirirken

Kalın kaşlar aynı zamanda, yüz hatlarının daha dengeli görünmesini sağlar. Örneğin, iri gözlerin varsa kalın kaşlar, orantılı bir görünüm yakalamanı sağlayacak. Aynı zamanda, eğer küçük gözlerin varsa, kalın kaşlar gözlerinin daha da iri görünmesini sağlayacak.

Kaşlarının gözlerinle arasındaki mesafeye dikkat et. Eğer mesafe genişse, kalın kaşlarla daha dengeli bir görünüm yakalayabilirsin. Eğer mesafe kısaysa, daha ince kaşlar ideal olacaktır.

3. Eyeliner uygulamanın kolay yolu
Eyeliner
Eyeliner

Tek seferde kuyruklu eyeliner çekmek, kimse için kolay sayılmaz. İşleri kolaylaştırmak için eyeliner çekmeye kuyruk kısmından başla, ince uçlu likit eyelinerınla önce taslağı oluştur, ardından oluşturduğun çerçevenin iç kısmını doldur.

4. Kirpiklerini kolayca kıvırmak için, kirpik kıvırıcını ısıt.
kirpik kıvırıcını ısıt
kirpik kıvırıcını ısıt

Kirpik kıvırıcını, 30 saniye kadar kurutma makinasına tut. Kolayca ısınan metal kirpik kıvırıcın, kirpiklerini de kolayca kıvırmana yardımcı olacak.

5. Dolgun dudak görünümüne kavuşman için iki ayrı adıma ihtiyacın var…
dolgun dudaklar
Dolgun dudaklar

Daha dolgun görünen dudaklar için beyaz kalemini dudaklarının ortasına uygulayarak, dudaklarının orta kısmını aydınlat. Lip gloss uygulayarak etkiyi ikiye katla!

 

kaynak : makyaj