Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler 1. Bölüm

Hayvanlar hakkında ilginç bilgiler kapak

Hayvanlar hakkında ilginç bilgiler her zaman ilgi çekici olmuştur. Hayvanların sıra dışı özelliklerini öğrenip, onlarla ilgili bilgilere sahip olmak arkadaş ortamlarında sizi ayrıcalıklı kılacaktır. Sohbetlerinizde ahkam kesebilecek hayvanlar hakkında bir çok ilginç bilgiye sahip olmanız için gereksiz bilgiler ekibi araştırmalarına devam ediyor… Hayvanlar ile ilgili uzun soluklu bir yazı dizisi hazırlanacak gibi duruyor. Bu da gereksiz bilgi dağırcığımız için  iyi haber 🙂

Hayvanlar hakkında ilginç bilgiler 1. bölüm:

1. Rheobatrachus Siluskap-1

Rheobatrachus Silus türü kurbağalar yumurtalarını midelerinde tutar. Bu sayede yumurtalarını korurlar. Yavrularını kuluçka boyunca midelerinde tutarak, ağızlarından dünyaya getirirler.

2. Bukalemunmuk-2

Bulundukları yere bağlı olarak renk değiştiren bukalemunların boyları 30 cm – 60 cm arasında değişmektedir. Yaşam alanları ağaç olan bukalemunlar genellikle sinek avlarlar, kuş avlayanlarda mevcuttur. Dillerinin boyları, kendi boyları kadardır ve yapışkandır. Bukalemunların renkleri güneşli havalarda koyulaşır, kapalı havalarda gri olur ayrıca kızdıklarında ve korktuklarında da renkleri değişir. Yani renkleri sadece bulundukları yere göre değişmez. Ayrıca bukalemunların her iki gözü birbirinden bağımsız hareket ettiği için aynı anda farklı yönlere bakar.

3. Sümüklü böceksum-3

Sümüklü böceklerin dört tane burnu vardır. Üzerine tuz dökülürse erir ve ölürler. Aralıksız üç yıl uyuyabilen sümüklü böceklerin 25.000’den fazla dişleri vardır. Sürüngenler ailesinden olan sümüklü böcekler 10 metreyi yaklaşık 2 günde giderler. Gece yarısında sümüklü böceklerin geçtiği yerler parlar. Bunu çıplak gözle rahatlıkla görebilirsiniz.

4. Kapibara (Capybara)kapibara_malpy

Hem suda hem de karada yaşayabilen hayvanlardan olan kapibaralar, kemirgen ailesinin en güçlüsüdür. Yaklaşık 140 cm boyunda ve 70 kg ağırlığındadırlar. Kapibaralar oldukça tüylü bir yapıya sahiplerdir. Su domuzu olarak da bilinen kapibaralar, -25 derecede hayatlarını sürdürebilirler.

5. Timsahti-5

Ortalama ömrü 80 yıl olan timsahlar, avlarına saldırmadan önce onların yaklaşık 2 metrelik alanlarına girmelerini beklerler. Gözleri üç perdelidir, kulak ve burun delikleri suya daldıkları zaman birer kapakla örtülür. Vücutlarının üzeri, sert kemiksi plakalarla örtülüdür. Ön ayaklarında beşer, arka ayaklarında dörder parmak bulunur. Parmak araları tamamen veya kısmen perdelidir.

6. Karıncakari-6

Kafa büyüklüğü ile beyin büyüklüğü oranlandığında, en büyük beyne sahip olan hayvan karıncadır. Kendi ağırlıklarının 1000 katı yükü taşıyabilirler. Karıncaların iki tane midesi vardır. Biri kendisi için besin saklar, ötekisi ise diğer karıncalar için. Yerin yaklaşık 6 metre derinine kadar inebilirler. Karıncalar koloni halinde yaşarlar ve her koloninin bir kraliçesi vardır. Kraliçe karıncalar doğduğu zaman kanatları vardır. Başka koloniler kurmak için yuvadan ayrıldıklarında, kanatları düşer. Kraliçe karıncanın ölümünden bir iki ay sonra koloni dağılır. Erkek karıncalar yalnızca kraliçe karıncalar ile üremeyi gerçekleştirir ve görevlerini yerine getirdikten sonra ölürler. İşçi karıncalar dişidir ve koloninin çoğunluğunu dişi karıncalar oluşturur. Köle-Yapıcı karıncalar başka karıncaların yuvalarına saldırır ve yumurtalarını çalar. Bu yumurtalar kırılıp, yavru karıncalar çıktığında kolonide köle olarak çalışırlar.  .

7. Hamam böceğiboccek-7

Hamam böceklerinin kanları beyaz renktir. İskeletleri vücutlarının dışındadır. Yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir hamam böceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır. Yılda yaklaşık 10 defa yumurtlarlar. Ömürleri 15 ay kadardır. Hamam böcekleri başları olmadan bir hafta yaşayabilir. Sonuçta bu hayvanlar ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür. Hamam böcekleri nefesini 40 dk tutabilir bu yüzden suyun içinde 1 sa yaşayabilirler. Bir saatte 5 km koşabilirler. Amerikan hamam böceği için alkollü içecekler, özellikle de bira oldukça çekici gelmektedir. Hamam böcekleri çoğunlukla tatlı ve şekerli alkolü severler. Bu böcekleri soğukkanlı olduklarından, bir ay yemek yemeden yaşayabilirler. Fakat susuz ancak bir hafta dayanabilirler.

8. Sivrisinekvizzz-9

Sivrisinekler uçarken çiftleşirler. Sivrisinekler saatte yaklaşık 2,5 km hızla uçarlar. Dişi sivrisinekler kanla beslenir. Çünkü kan, yumurtlamaları için gereklidir.  Erkekler yalnızca bitkilerin öz suları ile beslenir, bizi dişiler sokar. Bir sivrisinek kanatlarını saniyede ortalama 500 defa çırpar. Sivrisineğin, soktuğu yerde salgıladığı salyası, emdiği kanın pıhtılaşmasını önleyen bir madde içerir ve ısırık yerinde kaşıntıya neden olan bu salyadır.

9. Zehirli oklu kurbağamavi-10

Zehirli ok kurbağaları etoburdur. Renkleri canlı ve parlaktır. Zehirli Ok kurbağasından elde edilen ölümcül Amfibyum türünü, kızılderili kabileleri yüzyıllarca oklarına sürmek için kullanmıştır. Çiftleşme öncesi kavga edermiş gibi birbirleri üstüne zıplarlar. Bir kaç saat sonra dişi kurbağa tek yumurta bırakır. Erkek kurbağa, dişi kurbağanın bıraktığı yumurtayı döller. Yumurtayı dölleyen erkek kurbağa, yavrular yumurtadan çıkana kadar yumurtayı sırtında taşır.

10. Deve (Çöl Gemileri)deve-12

Develerin hörgüçleri yağ ile doludur. Besin ihtiyaçlarını bu yağ deposundan sağladıkları için bir ay boyunca hiçbir şey yemeden yolculuk yapabilirler. Deve sütü potasyum, C vitamini ve demir bakımından oldukça zengindir. İçerdiği C vitamini miktarı inek sütünden 3 kat fazladır. Develer istediklerinde burun deliklerini kapatıp açabilirler. Böylelikle kum fırtınalarında kum solumaktan kurtulurlar. Develer terlemezler ve 3 sıra göz kapakları bulunur.

Vücut sıcaklıklarını, normal vücut sıcaklıklarının 11 derece üstüne kadar arttırırlar. Bu sebeple vücutlarındaki suyu daha uzun süre muhafaza edebilirler. Devenin ayak tabanı yere değdiğinde yayıldığı için kumda batmadan ilerlerler. Deve yürürken, bir yanındaki iki ayağı bir arada, diğer yanındaki iki ayağı da bir arada olmak üzere ayaklarını ikişerli ayrı ayrı hareket ettirir. Bu sebeple develere “çöl gemileri” adı verilmiştir.

11. Pisi balığıpb

Kalkan balığı gibi yassı bir şekle sahip pisi balığının gözleri vücutlarının sağ tarafında bulunur. Pisi balığının karnı pulsuz, sırtı ise sert ve ince pullarla kaplıdır. Renkleri yaşadıkları suyun dibine göre değişir. Av mevsimi aralık-ocak aylarıdır. Uzunlukları yaklaşık 25-40 cm’dir.

2 YORUMLAR