Guinnes Rekorları Kitabı’ndaki Türkler

32 yaşındaki Sultan Kösen, 2.51 m boyuyla dünyanın en uzun boylu kişisi. Kendisi halen Mardin’de yaşıyor. Dünyanın en kısa boylu kadını da 2011 yılına kadar bir Türk’tü Hatice Kocaman boyu 72.6 cm. Ancak şu an rekor 61.9 cm ile Hintli Jyoti Amge’ya ait.

Sultan Kösen aynı zamanda 28.5 cm ile dünyanın en büyük ele sahip insanı. Bu ölçüm, orta parmağın ucundan bileğe kadar yapılıyor. Sultan Kösen 30 buçuk santimetre ile dünyanın en geniş ele sahip kişisi ünvanını da taşıyor. Sultan Kösen’in elinde tuttuğu bir diğer rekor da dünyanın en büyük ayaklı insanı olması. Sol ayağının uzunluğu tam 36 buçuk santimetre.

EN UZUN BURUN

Dünyanın en uzun burunlu insanı Artvinli Mehmet Özyürek. Ahmet Bey’in burnunun uzunluğu 8.8 cm. Dünyanın etrafında kas gücüyle tur atma rekoru Erden Eruç’a ait. Erden Bey’in hiçbir motorlu araç kullanmadan, yürümek, kürek çekmek, bisiklete binmek gibi aktiviteler ile yaptığı dünya turu tam 5 yıl, 11 gün sürdü. Erden Eruç aynı zamanda üç okyanusta kürek çeken kişi ünvanını da elinde tutuyor.

Dünyanın en büyük gümüş yüzüğü 2013’te İstanbul’da yapıldı. Yüzüğün çapı 91 santimetre, ağırlığı ise 91 kilo 300 gram.

Dünyanın en büyük bornozu 2010 yılında Denizli’de dikildi. Bornozun boyu 15 m, bel kısmının genişliği 7 m.

Dünyanın en uzun boylu genç kızı 2.13 m ile Rümeysa Gelgi. Kendisi halen Safranbolu’da yaşıyor.

Dünyanın en uzun halayı 2009’da Antalya’da çekildi. Halaya katılan kişi sayısı 904’tü.

EN HIZLI GOL

Dünyanın en uzun tüplü dalışını 2011’de Cem Karabay yaptı. Havuzda yapılan dalış 192 saat 19 dakika sürdü.

30 saniyede en fazla beton blok kırma rekoru Datçalı Ali Bahçetepe’ye ait. Ali Bey bu kadar kısa sürede 683 beton bloğu kırmayı başardı.

Dünya Kupası’nda en çabuk gol atma rekoru ünlü futbolcumuz Hakan Şükür’e ait. Golü 2002’de Güney Kore’ye, onbirinci saniyede attı.

Gözünden süt fışkırtma rekoru İlker Yılmaz’a ait. İlker Bey 2003’te gözündeki sütü 2 metre 79 santimetre uzaklığa fışkırtmayı başardı.