Google’da Arama Sanatı

Google’da arama yapmayı ne kadar iyi biliyoruz? ” ” ve yıldız * işaretinin işlevi hakkında bilgi edinin, açıklayıcı kelimeler kullanın,  sadece başlıklarda arayın, belirli bir web sitesi içinde arayın, hesap makinesi olarak kullanın, sayısal dönüşümleri bulun, saati öğrenin, kelimelerin anlamlarını arayın, para birimlerini dönüştürün, web’de tüm dillerde arama yapın, hava durumuna bakın, gerçek zamanlı hisse senedi fiyatlarını öğrenin.

Google’da arama sanatı

Web geçmişi nedir?gecmis Web Geçmişi, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin listesini içeren bir günlüğü, işlemlerinizin zaman çizelgesini ve çevrimiçi geçmişinizde arama yapabilmenizi sağlar. www.google.com/history adresinden hemen deneyin.

Google’da tam ifade ile arayın, ” ” tırnak işaretinin işlevi hakkında bilgi edinin.google-arama-sanati-3İfadenin tamamını doğru sırayla aramak için kelimeleri tırnak işaretleri içine alın: “[herhangi bir kelime]”. Tırnak işaretleri ile arama yapmanın bazı ilgili sonuçları hariç tutabileceğini unutmayın. Örneğin, “Alexander Bell”ifadesi arandığında, Alexander G. Bell ifadesini içeren sayfalar görüntülenmez.

Aramanız sırsında bir kelime çıkmasın istiyorsanız başına – , eksi işareti koyun. Böylece o kelimenin olduğu yazılar çıkmıyor.

Tamamını hatırlayamadığın şarkı sözlerini bulabilirsin
muzık-google
Tamamını hatırlayamadığın şarkı sözlerini Google’da aratırken hatırlayamadığınız kısma  * işareti koymanız yeterli olacak.

Açıklayıcı kelimeler kullanıngoogle-mobil-arama-tamKelime ne kadar kendine özgüyse alakalı sonuç alma olasılığınız da o kadar artar. Örneğin, (ünlülerin telefon melodileri) muhtemelen (ünlülerin melodileri) ifadesinden daha iyi sonuç getirir. Akılda tutulması gereken bir nokta vardır. O da kelime doğru anlama gelmesine rağmen çok fazla kişi tarafından kullanılan bir kelime değilse ihtiyacınız olan sayfalarla eşleşmeyebileceğidir.

Büyük/küçük harfi dert etmeyingoogle-arama-sanati-buyuk-harf
Arama işlemi büyük/küçük harfe duyarlı değildir. new york times için yapılan bir arama New York Times aramasıyla aynı sonuçları verir.

Ne kadar az olursa o kadar iyi.az-Arama motorları girdiğiniz kelimleri Web’deki sayfalarla eşleştirerek çalışırlar. Bu nedenle, sayfalarda sık görünen kelimeleri kullanmak en iyi sonuçları sağlayacaktır. Örneğin,başım ağrıyor yerine, baş ağrısı ifadesini kullanın, çünkü tıbbi bir web sitesinde kullanılabilecek terim budur. Basit, iki kelimeli arama terimleri genellikle en geniş kapsamlı sonuçları getirir. Kısa arama terimleriyle başlayın, sonra daha fazla kelime ekleyerek sonuçlarınızın kapsamını daraltın.

Sadece başlıklarda arayın4Aradığınız kelimenin başına intitle: yazarsanız sadece başlıklarda arama yaparsınız.

Basitten başlayıngoogle-tarnslate

Aradığınız şey ne olursa olsun parolamız şudur: “Basit olsun.” Basit bir ad veya kelime girerek başlayın. Bir yer veya belirli bir bölgede bir ürün arıyorsanız, adla birlikte şehir veya posta kodunu da yazın.Bir kelimeyi yanlış dahi yazsanız, Google’ın yazım denetleyicisi o kelimeyi otomatik olarak en sık kullanılan yazıma dönüştürür.

Belirli bir web sitesi içinde arayıngoogle-arama-sanati-4İstediğiniz yanıtın belli bir web sitesinden veya site türünden (.org, .edu) olmasını istiyorsanız, sorgunuzun başına site: ifadesini koyun. Örneğin: site:edu veya site:gereksizbilgiler.com

Noktalama işaretlerini dert etmeyinGoogle-Search-TechniquesArama işleminde noktalama işaretleri dikkate alınmaz. Buna @#%^*()=+[]\ ve başka özel karakterler de dahildir.

Hesap makinesi olarak kullanın3Yaptığınız hesapların işaretlerini eklerseniz Google işlemi sizin yerinize yapıyor.

Dosya türüne göre arayıngoogle-shopping1filetype: ve 3 harfli dosya kısaltmasını ekleyerek PDF, PPT veya XLS gibi belirli dosya türlerine göre arama yapın.
Aramanıza kelime ve karakterler ekleyin veya gözardı edin
Aramanızda önemli ise bir ve & gibi yaygın kelimeleri ve karakterleri (örneğin bir film veya kitap adında geçiyor olabilir) vurgulamak için örneğin “bir” kelimesini tırnak işaretleri içine alın. Ayrıca sonuçlarınızda istemediğiniz belirli öğeleri (örneğin, bir yemek tarifindeki malzemeler) vurgulamak için eksi işareti kullanabilirsiniz.

İlgili sayfaları bulungoogle-arama-sanati-4related: işlecini kullanın. related: yazıp, ardından da web sitesi adresini yazarak benzer içeriklere sahip sayfaları bulun. Örneğin, hoşunuza giden bir web sitesi bulduysanız, benzer web sitelerini bulmak için related:[URL ekleyin]ifadesini kullanmayı deneyin.

Google‘ı kullanarak herhangi bir site içerisinde arama yapmak için çok kolay bir formül var. Site yazın ve iki nokta üstüste yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp aradığınız kelimeyi yazın.site:Gereksizbilgiler.com adriana) yazıldığında gereksizbilgiler.com içinde Adriana’yı aratır.

Yemek tarifleri bulun
yemek-tarifi-google-aramasi

Belirli bir tarifi veya belirli malzemeleri aradıktan sonra, sol panelden “Yemek Tarifleri”ni seçip tarif sonuçlarını görün.
Belirli bir aralıktaki rakamları arayın
Bütçenizi aşmamak için sadece bir sayı aralığındaki öğeleri aramak üzere tutarlar arasına .. karakterlerini koyun

Sayısal dönüşümleri bulungoogle-arama-sanati-6Sayıyı ve ölçü birimini yazarak ölçü birimlerini dönüştürün (örneğin, mili kilometreye veya ons’u litreye). Para, sıcaklık, uzunluk vb. birimleri çevirmek için araya “to” yazmanız yeterli olacaktır. Örnek: 10 Dolar to 10 Euro

Saati öğreningoog-saat-kacDünyanın herhangi bir yerinde saatin kaç olduğunu öğrenmek için başına time terimi ile birlikte şehir veya ülkeyi yazıp arayın.

Kelimelerin anlamlarını arayın10Anlamını aradığınız kelimenin başına define yazın google sizin yerinize anlamını bulsun.

Para birimlerini dönüştürüngoogle-arama-sanati-8[para birimi 1] in [para birimi 2] ifadesini arayarak döviz kurlarını öğrenin.

Web’de tüm dillerde arama yapıntum-dillerde-googleGoogle’da arama yaparken, sonuçlar sayfasının sol panelinde “Diğer arama araçları”nı tıklayın, ardından “Çevrilmiş yabancı sayfalar”ı seçin. Özellik, aramanın en iyi yapılacağı dili seçer ve sonuçları tekrar İngilizce’ye çevrilmiş olarak getirir.

Hava durumuna bakıngoogle-arama-sanati-9weather yazıp, ardından ABD posta kodunu veya dünyadaki bir şehrin adını ekleyip aradığınızda, o anki hava durumunu ve tahminini öğrenebilirsiniz. weather kelimesini tek başına girdiğinizde bulunduğunuz bölgenin hava durumu bilgilerini alırsınız.

Google’da Gerçek zamanlı hisse senedi fiyatlarını öğreningoogle-hisse-senediBir hisse senedi simgesini arama kutusuna yazarak canlı güncellenen gerçek zamanlı hisse senedi bilgilerini arama sonuçlarınızdan alabilirsiniz. Google Finans’tan ayrıntılı piyasa analizini almak için sonuçlar sayfasındaki bağlantıyı tıklayın.