En iyi votka markaları

en iyi votka markaları
en iyi votka markaları

En iyi votka markaları

Votka iki kez rektifiye edilmiş, aktif kömürden süzülmüş ve içebilecek düzeye dek sulandırılmış saf alkoldür. Renksizdir. İsminin Slavca su anlamına gelen ‘’voda’’dan geldiği sanılmaktadır.
Votkanın ham maddesi çavdar, buğday ve benzeri tahıllarla patatestir. Bunlar pişirilir ve malt ile şekerlendirilir. Süzüldükten sonra alkolü %40 – %57 arası bir orana düşürülür.
Alkol oranı %35 ile %70 arasında değişir. 1990 yılında üretimi durdurulan Sovyet votkasının alkol oranı %92’ydi. İşlem sırasında 5 kez damıtılan Sovyet votkasının içimi çok zordur. Ve şimdiye kadar üretilmiş en sert votkadır. Peki en iyi votka markaları nelerdir?
Ünlü bilim insanı Dimitri Mendeleyev’in alkol ve suyun çözünürlüğü üzerine yazdığı doktora tezinde belirttiği üzere votkanın alkol derecesi 40 olmalıdır. Mendeleyev’in bu tezi üzerine çoğu yerde votka için %40 alkol derecesi standart olarak kabul edilmiştir. O halde en iyi votka markaları bu şarta uymalı diye düşünüyor insan…
Doğu Avrupa ve Slav ülkelerinde sek olarak içiliyor olsa da dünyanın geri kalanında Bloody Mary veya Vodka Martini gibi kokteyllere katılmasıyla popülerleşmiştir. Votka içimi sert bir içkidir. Ama kokteylle tatlandırabilir en güzel tat ise vişne, kola, ananas, limon gibi meyvelerle veya sularıyla elde edilebilir.

1. Grey Goose

Grey Goose
Grey Goose

En iyilerin de iyisiyle karşınızdayız. Fransa’nın Cognac bölgesinde üretilen Grey Goose vodka, kireç taşı kullanılarak doğal olarak filtreden geçiriliyor.  Eğer bir kişiyi etkilemek istiyorsanız -herhangi bir kişiyi- bir şişe Grey Goose çıkarmanız yeterli.

2. Absolut

Absolut‘un lezzeti İsveç’te yetiştirilen kış buğdayından geliyor. Sonbaharda ekilen buğday kışın karın altında yetişiyor ve çok lezzetli bir hal alıyor. Ülkemizdeki yanlış anlaşılmaya karşılık Absolut aslında bir Rus vodkası değil İsveç vodkasıdır. Bir çok lezzette üretilen vodkanın en çok beğenileni ise armut aromalı olanıdır.

3. Russian Standard

Russian Standard
Russian Standard

Bu vodkanın ilginç bir ortaya çıkış hikayesi mevcut. Söylenen odur ki, Russian Standard vodkanın formülü periyodik tabloyu icat eden bilim adamı Dmitri Mendeleev tarafından oluşturulmuştur. Vodkanın üretiminde elle toplanmış buğdaylar ve Avrupa’nın en büyük gölünden alınan dünyanın en yumuşak suyu kullanılmaktadır.

4. Van Gogh

Van Gogh
Van Gogh

İlginç şişe tasarımları ünlü ressam Vincent Van Gogh’dan esinlenilerek hazırlanan içki, ismini de yine aynı ressamdan almıştır. Şirket Kraliçe Beatrix tarafından 125 yıllık üstün başarı nişanı almaya layık görülmüştür.

5. Smirnoff Vodka

Smirnoff vodka
Smirnoff vodka

Vodka‘nın bugünkü popülaritesini kazanmasında Smirnoff’un katkıları şüphesiz ki yadsınamaz. 1941 senesinden önce Rusya dışında kimse bu içkiyi içmezken Amerika piyasasını hedefleyen Smirnoff vodka, zencefil birası ve limondan oluşan bir karışımı bakır bardaklarda servis ederek yeni bir kokteyl oluşturdu. Kısa zamanda çok popüler olan bu kokteyl, beyaz viskinin popülaritesini de oldukça artırdı.

6. Finlandia

Finlandia
Finlandia

Arpa kullanılarak üretilen bu içki aylarca gün ışığına maruz bırakılır. İçimi oldukça lezzetli olmasına rağmen daha sonra ağzınızda acı bir tat bırakması bu vodkanın en kötü özelliği olarak dikkat çekiyor.

7. Stolichnaya

 Stolichnaya
Stolichnaya

Gerçek vodka bu vodka! Öyle ki, içtikten sonra gırtlağınızın tamamen yandığını hissediyorsunuz. Stalingard’da Nazileri durduran Sovyet askerlerinin soğuktan korunmak için içtikleri içki de Stolichnaya‘dan başkası değildi.

8. Skyy

Skyy
Skyy

Skyy‘ın lezzet sırrı 4 kez damıtılmasından ve 3 kez de filtrelenmesinden geliyor. Skyy ayrıca reklamlarında kullandığı yarı çıplak mankenlerle de ün yapmış durumda.

9. 42 Below

42 Below
42 Below

Listemizin 9. sırasında Yeni Zelanda’nın gururu yer alıyor. Kivilerin koyunlarından başka övünecekleri bir şey daha var, o da 42 Below. İçtikten sonra ağızda çok hoş bir turunçgil tadı bırakan içki, kesinlikle denenmesi gerekenler arasında yer alıyor.

10. EFFEN

Effen
Effen

Listemize bir Hollandalıyla başlıyoruz. Hollanda buğdayı kullanılarak üretilen Effen piyasadaki devlerle tam anlamıyla baş edemese bile kendine bu piyasada hatırı sayılır bir yer tutmuş durumda. Değişik filtreleme yöntemi onu diğerlerinden farklı kılıyor.