Dört Yapraklı Yonca Neden Uğurlu Sayılır?

Dört yapraklı yonca
Dört yapraklı yonca
Dört Yapraklı Yonca Neden Uğurlu Sayılır?

Dört yapraklı yonca hikayeleri

Dört yapraklı yoncanın antik dönemden günümüze kadar birçok kültürde uğurlu sayıldığına ve şans getirdiğine inanılır. Bu durumun nedeni kültürlere göre değişse de aslında altında yatan sebep nadir olarak bulunmasıdır.

Mitolojik anlamda yoncanın her bir yaprağına anlam yüklenmekte ve günümüzde de bu anlamlar geçerli sayılmaktadır.şansın temsilcisi

Buna göre yoncanın ilk yaprağı mutluluğu, ikincisi umudu, üçüncüsü aşkı temsil etmektedir. Dördüncü yaprağın bu bitkide nadir bulunması nedeniyle ise dördüncü yaprağa şans misyonu yüklenmiştir.

Bu nedenle de 4 yapraklı yonca bulanların uğurlu olduğu ve şansı yakaladığı düşünülür.

4 yapraklı yoncanın uğurlu sayılmasıyla ilgili en eski kaynaklar İngiltere Galler’de yaşayan Keltler’e kadar dayanmaktadır. Bu kaynaklar ise Sezar zamanına dayanmaktadır. ( Druid halkı efsanesi)
Druid halkı efsaneleri
Druid halkı efsanesi

Keltler’den oldukları düşünülen ve Galler bölgesinde yaşayan Druid adlı topluluk kötü ruhlu insanları kurban ediyordu.

4 yapraklı yonca o dönemde kötü ruhların uzaklaştırılması için kullanılıyormuş. Böylece insanlar kurban edilmiyor. Halk ise şeytanın dört yapraklı yonca sayesinde kendi toplumlarına uğramayacağına inanılıyormuş.

Ancak o kadar nadir bulunuyormuş ki bulan kişi şanslı sayılıyor, hatta Druid halkı sadece iyi insanların 4 yapraklı yonca bulabileceği düşünülüyormuş.

Hıristiyanlık inancında da 4 yapraklı yonca uğurlu sayılmaktadır.

Hıristiyanlık inancında dört yapraklı yonca
Hıristiyanlık inancında dört yapraklı yonca

Çünkü Hristiyanlara göre Havva’nın cennet bahçesinde elinde 4 yapraklı yonca ile dolaştığı kabul edilir.

Peki dört Yapraklı Yonca Neden Uğurlu Sayılır?

Yonca asıl olarak üç yapraklı bir bitkidir. Dört yapraklı olma durumu ise çekinik bir özelliktir. Dört yapraklı yoncalar doğada nadir olarak bulunmaktadır. Bu nedenle halk arasında hala uğurlu sayılmaktadır.Ayrıca şans getirdiğine inanılmaktadır.

Yazan:Doğa ÖZKAN

Kaynak: Derleme