Diyet Yaparken Hangi Meyveler Yenmeli?

meyve tabağı
meyve tabağı

Diyet Yaparken Hangi Meyveler Yenmeli?

Meyveler özellikle diyet yaparken yemenin en büyük yararı (vitaminler dışında) vücudun şeker ihtiyacını karşılaması ve açlık hissini bastırmasıdır. Meyve tüketmek vitamin, mineral ve lifleri almak ve sadece diyet için değil doğal yollarla sağlığımızı korumamız açısından da önemli. Sadece meyve ve sebze tüketerek yapılan diyetler olduğu gibi birçok meyveyi mevcut diyetinize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Ancak sıkı bir diyet uyguluyorsanız ve aldığınız şekeri kontrol altında tutmak istiyorsanız içeriğinde en az şeker ve kalori bulunan meyveleri tercih etmenizde fayda vardır. Bu yazımızda sizlerle diyet yaptığınız sürede hangi meyveleri tüketmenizin daha iyi olacağını, buna karşın hangi meyveleri tüketirken dikkatli olmanız gerektiğini paylaşacağız.

Daha Rahat Tüketebileceğiniz Meyveler

Çilek

cilek
cilek

Bir bardak çilek sadece 50 kaloridir ve 7 gram şeker içerir. Ayrıca çilek yiyerek tatlı isteğinizi de bastırabilirsiniz. Çilek aynı zamanda besin değerleri bakımından da oldukça zengindir.

Elma

elma
elma

1 adet elma sadece 100 kaloridir ve çantada taşıması da çok kolaydır.

Greyfurt

greyfurt
greyfurt

Greyfurt kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcı olabilir ve en az %90’ı su olduğu için tok hissetmenize destek olur.

Yaban Mersini

yaban mersini
yaban mersini

Anti-aging etkileri bilinen yaban mersinin bir bardağı sadece 80 kaloridir. İçeriğindeki 4 gram lif ile de kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur.

Armut

armut
armut

Sadece 1 adet armutla günlük önerilen lif miktarının %15’ini karşılamış olursunuz. Bir çalışmaya göre günde 3 adet armut yiyen kadınlar yemeyenlere göre  daha az kalori alıp daha fazla kilo kaybetmiştir. Bu arada kabuğunu soymayın, çünkü lif bu kısımda yer almaktadır.

Dikkatli Tüketmeniz Gereken Meyveler

Üzüm

üzüm
üzüm

Üzüm çok şekerli olduğu için eğer sıkı bir diyet yapıyorsanız fazla tüketmeniz tavsiye edilmez.

Karpuz

karpuz
karpuz

Karpuz az miktarda lif içerir. Buna karşın birçok meyveye göre daha fazla şeker içerir. Bu sebeple karpuz yerine başka meyveleri deneyebilirsiniz. Ancak bir yandan da karpuzun kalorisi düşüktür, yağ ya da kolesterol içermez ve büyük bir kısmı su olduğu için tokluk hissi verir. Tüm bu özelliklerini düşündükten sonra karpuzu tüketip tüketmemek size kalmıştır. Ya da kafanız çok karıştıysa bir uzman görüşüne başvurabilirsiniz.

Portakal

portakal
portakal

Portakalla ilgili herhangi bir problem olmamasına, hatta C Vitamini ve antioksidan deposu olmasına karşın diğer bazı turunçgillere göre daha fazla şeker ve kalori içerir. Diyet yaptığınız sürede portakal yerine greyfurtu tercih edebilirsiniz.

Meyve Tüketimi Hakkında Bazı Öneriler

  • Neredeyse tüm beslenme uzmanları meyveyi doğal olarak (yani herhangi bir işleme tabi tutmadan) tüketmeyi tavsiye ediyor ama bu farklı atıştırmalıklar oluşturamayacağınız anlamına gelmiyor. Örneğin enerji verdiği için sabah bir muz, bir kaşık yağsız yoğurt ve 2 çay kaşığı bal karıştırarak kendinize lezzetli bir kahvaltılık hazırlayabilirsiniz.
  • C vitamini gün boyu sizi dinç tutacaktır ancak akşam uykunuzu kaçırabileceği için portakal, mandalina, greyfurt gibi C vitamini deposu olan meyveleri sabah ve öğlen tüketmenizde fayda var. Veya sabah kahvaltınızda yulaf ezmesi ile taze doğranmış meyveleri karıştırabilirsiniz. Ya da birçok meyveden bir salata ile öğle arasını geçiştirebilirsiniz.
  • Doğal çilekleri kaşıkla ezerek yağsız yoğurda karıştırıp çilekli yoğurt yapabilirsiniz. Artık yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüze kalmış.