Barbie Bebeğin Doğuşu

Barbie Bebeğin Doğuşu ile üretici firması dört yıl sonra ABD’nin en büyük 500 şirketi arasına girdi. Barbie’nin üretici firmasında 50 modacı, 12 kuaför çalışıyor. Şirket bünyesinde, başında bir psikoloğun bulunduğu 30 kişilik bir ekip, her yıl çocukların tercihlerini saptamak için çalışıyor. Bu amaçla yılda yaklaşık 100 bin çocukla mülakatlar yapılıyor. Her yıl satılan Barbieler’in yaklaşık yüzde 90’ını yeni modeller oluşturuyor. Üretici firmanın kazancı yılda 3 milyar doları buluyor. Bu miktarın yaklaşık yarısını isim ve lisans gelirleri oluşturuyor.

Barbara Millicent Robertsgbb-1İlk kez 9 Mart 1959 tarihinde piyasa çıkan Barbie bebekler ABD’li Ruth Handler tarafından tasarlanmıştır. Handler Barbie ismi koyarken kızının isminden esinlenmiştir.(Barbara Millicent Roberts)

Bir zamanlar sadece karton bebekler vardı.gbb-2Ruth, kızı Barbara ve arkadaşlarının kadın görünümlü bebeklerle oynamayı normal bebeklerle oynamaktan daha çok sevdiklerini fark etmiş. O zamana kadar yetişkin bebekler sadece kartondan yapılıyordu.

Barbie Mattel şirketi tarafınadan dikkate alınmadıgbb-3Ruth Handler, gerçeğe çok yakın üç boyutlu bir bebek yapmaya karar vermiş, konuyu oyuncak şirketi Mattel’e iletmişti. Ruth’un teklifi tümü erkeklerden oluşan yönetici kurul tarafından ciddiye alınmamıştı.

Ruth vazgeçmemişti!gbb-4Ruth vazgeçmemiş ve Almanya’ya giderek orada satılan “Lilli” adlı bebeklerden almıştır. Amacı kendi çabalarıyla bir bebek yapmaktı. Ruth, Barbie bebeklerin giysilerini tasarlaması için profesyonel bir terzi bile tutmuştur.

Ruth zaferine ulaşmıştı…gbb-5Ruth’un yaptığı bebekleri gören Mattel yöneticileri daha fazla direnmemiş ve Barbie bebeğin yapımını kabul etmiştir.

İlk yıl 350.000 adet satılmıştıgbb-6İlk yılında 350.000 satışa ulaşan Barbie’ye yan ürün olarak eklenen Ken bebeğin ismi, Ruth’un oğlu Kenneth’ dan gelmektedir.