Balon balığı şişerken nefesini mi tutuyor?

balon balığı şişerken nefesinimi tutuyor?
Balon balığı nasıl şişiyor?

Balon balığı, yakınlarda bir tehdidin varlığını hissettiğinde dikenli derisi dakikalar içinde şişerek küre şeklini alır. Balon balığının şişmesi onu yem olma riskinden kurtarır. Küre şeklini aldığında balon balığı tıpkı derin bir nefes çekip nefesini tutmuş gibi görünür. Ama aslında şişmişken de nefes alıp vermeye devam eder. Peki balon balığı şişerken nefesini tutmuyorsa nasıl şişiyor ? 

Balon balıkları, genişlemek için esnek midelerini hızlıca su ile doldurabilirler. Hatırlarsanız Kayıp Balık Nemo” filminde balon balığı karakterindeki Bloat, anında su topu gibi şişerekkomik şekilde suda süzülmeye başlardı. Ama balon balıklarını şişiren şeyin hava olmadığı ortaya çıktı.

Araştırmacı Georgia McGee, bu konu hakkında şöyle söylüyor :
Balon balığı
Balon balığı

Araştırmacılar, araştırmak için 8 adet kara-palan (Canthigastervalentini) cinsi balon balığını havuza aldılar. Burada balon balığının şişişini ağır çekim kameralarıyla dört kat yavaşlatılmış olarak görüntülediler. Balon balığının nefesini tutup tutmadığını anlamak için oksijen tüketim oranını tarttılar. Bunun için de havuzdaki sudaki oksijen miktarını ölçtüler. Tüm bunların sonucunda balon balığının şişerken aynı zamanda nefes alıp verebildiğini kanıtladılar.

Mc Gee, “Bu türler, şişmiş durumdayken bile geniş bir oksijen alıp verme kapasitesine sahiptir” diyor. Yani balon balığı, neredeyse bir futbol topu kadar şişikken bile solungaçlarıyla nefes alabiliyor.

Araştırmadaki bir diğer bilim adamı olan Andrew Greacey keşifleri konusunda “Bu güzel bir çalışma oldu. Daha önce herkes balon balıklarının nefesini tutarak şiştiğini sanıyordu. Ancak durumun hiç de böyle olmadığı artık ortaya çıkmış oldu.” diyor.

ŞİŞMEYİ SAĞLAYAN GÜÇLÜ KASLAR
Balon balığının şişmesi
Balon balığının şişmesi

Burada bir balığın midesini su ile doldurarak bir futbol topu büyüklüğe gelebilmesi üzerine düşünmek gerekir. Bu kadar çok suyu içine çekmek ve içinde tutmayı başarmak oldukça zor bir işlemdir.

Bu nedenle şişmek aslında balon balıkları için oldukça yorucudur. Şiştiği zaman balığın oksijen ihtiyacı beş katına yükselir. Bu da balon balığının şiştiğinde aşırı efor sarf ettiği anlamına gelir, tıpkı koşan bir insanın hızlı nefes alıp vermeye başlaması gibi. Balon balığının kendi haline dönmesi ve oksijen ihtiyacının tekrar normal hale geçmesi ise ortalama 5.6 saat sürer. Yorgun bir balık savunmasız olur. Balon balığı da şişiği indikten sonra çok kolay bir av haline gelir.

McGee şöyle diyor
McGee, bu konuda şöyle diyor :

Tıpkı atletizm yarışındaki bir insan gibi ; yarışı bitirince tekrar aynı performansı sergileyebilmek için biraz zamana ihtiyaç duyar. Bu denli zorlu bir işlemi yapabilmek için balon balığı ihtiyaç duyduğu tüm özelliklerle birlikte yaratılmıştır. O kadar çok suyu içine çekebilmesi için çok iyi ağız kasları olması gerekir. Ayrıca midesine giden yemek borusu kasları da suyu tutabilmek için çok güçlü olmalıdır. İşte balon balığının kasları da ilk yaratıldığı andan beri tam olması gerektiği gibidir.

Ayrıca mide ve derisinin esnek olması da balon balığı için hayati bir özelliktir. Balon balığının derisinin dikenlerle kaplı olması ve şiştiğinde bu dikenlerin dışarı doğrulması da, balon balıkları için önemli bir savunma mekanizmasıdır. Balon balığı derisinin esnek olması da balon balığı için hayati tekniği uygulamak için gereken biyolojik bir özelliktir.

Balıklar av olmaktan kurtulmak için birbirinden farklı yöntemler kullanırlar. Kimisi çok hızlı yüzerek kaçar, kimisi kamufle olma özelliğini kullanır, kimisi zehirli olduğunu haber veren renklerini göstererek avlarını kendisinden uzaklaştırırBalon balığının da av olmaktan kurtulmak için kendisini şişirerek çevresi dikenlerle dolu bir topa dönüşmesi, muhteşem yaratılmış bir yöntemdir. Bu yolla balon balığı ısırılamayacak kadar büyüdüğü gibi, dikenlerini de avcı balığa doğrultmuş olur.