Ateist Olduğunu Açıklayan Hollywood Yıldızları

Ateist Olduğunu Açıklayan Hollywood Yıldızları
Ateist nedir?

Ateist, tanrı veya tanrıların varlığını hayal ürünü bulan kişi veya kişilerdir.

Özgürlük her bireye lazım, her konuda. Yaşama, sağlık, eğitim, düşünce, özel yaşamın gizliliği, inanç ve ibadet hakkı gibi… İnanç özgürlüklerine gelince gözümüzü bu kez Hollywood’un ünlü yıldızlarına çeviriyoruz.

Keanu Reeves

Keanu Reeves
Gençlik yıllarından beri hayatında yaşadığı trajedilerin ardından din konularına pek yanaşmayan Reeves, bir ateist olduğunu belirtiyor. Tanrıya inanmadığını söyleyen yakışıklı aktör, Constantine (2005) filmindeki rolünden sonra bu düşüncesini yeniden gözden geçirdiğini belirterek, cennet ve cehennem gibi konuları düşünür olduğunu ifade etmiş. İnanıyor mu derseniz; hayır hala inanmıyor.

Keira Knightley

Keira Knightley

Interview Magazine isimli dergiye verdiği röportajda bir ateist olduğunu belirten oyuncu, ”Eğer bir inanan olsaydım, yaptığım her hata yanıma kar kalırdı. Hep böyle olmuyor mu, insanlar günahları işleyip işleyip sonra tanrıdan af diliyorlar.” Kendisinin böyle bir şey yapmayacağını belirtiyor.

Morgan Freeman

 Bu nasıl ironidir, kendisi Aman Tanrım (Bruce Almighty, 2003) filmlerinin ikisinde de tanrı rolünü oynamış olmasına rağmen dindeki her ifadeye inanmadığını açıkça dile getiriyor ve her şeyin bilimsel bir açıklaması olduğuna inandığını söylüyor.

Brad Pitt

Brad Pitt 

Brad Pitt hem çok yakışıklı bir adam, hem de iyi bir oyuncu. Kendisi dini meseleleri anlamsız bulduğunu açıkça ifade ediyor. Son derece dindar bir ailede yetiştiğini söyleyen Pitt; ‘eski hayatıma bakarsanız yaptığım her şey günah.’ diyor.

Jodie Foster

Jodie Foster

Oscar ödüllü oyuncuya 2007’de yöneltilen ‘dindar mısınız?’ sorusuna epey hızlı yanıt veren Foster, ‘hayır, gayet ateistim.’ demiş. Bunun yanısıra din ve ona bağlı ritüelleri sevip, saygı duyduğunu belirten aktris, çocukları kendisine bu konularda soru sorduğunda, 18’ine geldiklerinde nasıl isterlerse öyle yaşamalarını öğütlüyormuş.

Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe 

Harry Potter serilerinin gözlüklü şirini Daniel Radcliffe dine çok bağlı olmadığını hatta bu konunun hayatında yer kaplamadığını söylüyor. Harry Potter’ın vizyona girdiği ilk yıllarda Katolik Kilisesi tarafından cadılığı ve büyücülüğü özendirdiği için engellenmek istediğini de belirtiyor.

Hugh Laurie

Hugh Laurie

Doktor Gregory House karakteri ile hayranı olduğumuz aktör bir ateist. Tanrının insanları yukarıdan izleyen bir tanıma sığdıramadığını ve bu konulardaki iddialara inanmadığını dile getiriyor.

Jack Nicholson 

Jack Nicholson

1992 yılında Vanity Fair dergisiyle yaptığı söyleşide artık tanrıya inanmadığını söyleyen Nicholson, inanan insanlara karşı bir hayranlık duyduğunu ve onları hafiften kıskandığını dile getiriyor. ”Gerçekten inanmak çok huzur verici olsa gerek.” diyor.

Joaquin Phoenix

Joaquin Phoenix 

Dindar bir ailede yetişen başarılı aktör, yetişkinlik dönemine geldiğinde tüm dinlere karşı bir tepki geliştirmiş ve inanmamayı seçmiş. Tanrı, ölümden sonra yaşam, ruh gibi konulara da inanmadığını belirten aktör, kendisini mutlu hissettiren şeylere inandığını söylüyor.

Darren Aronofsky

Darren Aronofsky 

Pi (1997), Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for a Dream, 2000), Kaynak (The Fountain, 2006) gibi seyirliklerin dahi yönetmeni Aronofsky de tanrıya inanmayanlardan. Bu sebepten kendi tanrısını yaratmak zorunda kaldığını belirten ünlü yönetmen, tanrıya duyacağı hayranlığı eserlerine duyduğunu söylüyor.

Seth MacFarlane

Seth MacFarlane 

Family Guy, Ted gibi absürd komedilerin yaratıcısı Seth MacFarlane, koyu katolik bir ailede yetiştiğini fakat bu durumun genel hayatını pek de etkilemediğini belirtiyor. Çocukluğunda böylesi baskılardan fazlaca rahatsızlık duyduğu için şimdilerde din kavramını tiye alan yapımlarla hayatını kazanmayı tercih ediyormuş.

Katharine Hepburn

Katharine Hepburn

Evet doğru gördünüz! Amerikan sinemasının en büyük artistlerinden biri seçilen Hepburn, bir söyleşide ateist olduğunu belirterek, ‘insanlara karşı nazik olup iyilik etmekten başka ibadetim yok.’ demiş.

Alan Cumming

Alan Cumming 

Din ile ilgili hiçbir düşünceyi bünyesinde barındırmadığını belirten aktör Alan Cumming, bir yılbaşı partisinde, saatler gece yarısını gösterirken, partideki tüm insanların kiliseye akın ettiklerini ve evde yalnız başına takılıp evine döndüğünü anlatıyor.

Woody Allen

Woody Allen 

Kendisi bir ateist olan Woody Allen’ın bu konuda iğneleyici birkaç lafı vardır. Dünyadaki düzeni ve insanların başına gelenleri kastederek; ‘eğer bir gün, bir tanrı olduğu ortaya çıkarsa onun şeytan olduğunu düşünmem ama daha da kötüsü biraz başarısız olduğunu düşünürüm.”

Julianne Moore

Julianne Moore 
Julianne Moore da inanç konusunda kendisine yöneltilen sorulardan hoşlanmıyor. Bir röportajda ”Eğer tanrının huzuruna çıksanız size ne derdi?” sorusuna yanıt olarak ”herhalde bir yanlışınız var; ben gerçeğim, gerçekten varım.” diyor.

Daniel Day-Lewis

Daniel Day-Lewis

Aslına bakarsanız Daniel Day-Lewis kendini bir agnostik olarak tanımlıyor. Yani bu durumda tanrının varlığını ne inkar ediyor ne de tam olarak kabul edebiliyor. O yüzden bir tanrı yada diğer dinlerin tanrılarına inanma kısmını bir müddet askıya almış. ”Ölünce görürüm artık.” diyor.

Bruce Lee 

Bruce Lee 

Dünyanın en önde gelen dövüş sanatları ustası, aktör Bruce Lee de giriyor listemize. Bir Çinli olarak bekli de Budist idi. Ancak gerçek şu ki, ölümünden birkaç sene önce ateist olduğunu açıklamıştı.

Charles Chaplin

Ateist
Charlie Chaplin 

Ve gelelim hayatı kısmen cinsel skandallarla dolu, en büyük komedyene… ”Tarafsız hissiyatıma göre, tanrıya inanmıyorum.” diyerek olaya son noktayı koymuştu.

K: sinemia.com