10 Maddede Seyircisini Hasta Eden Filmler!

Beyazperde de  tarih boyunca farklı sebeplerle akılda kalan pek çok yapım oldu. Ancak gerek aldığı ödüllerle, gerek çarpıcı oyuncu kadrolarıyla, gerekse çekim teknikleriyle beğeni toplayan ve ismini sinema tarihine yazdıran yapımlar bu başlıkta konumuz değil. Beyazperde de İzleyenlerine yaptığı korkunç etkilerle sinema tarihine adını yazdıran bir çok film vardır. Kimi zaman ölümcül olmalarıyla bilinen  seyircisini hasta eden filmler. Kült korku filmi Şeytan’dan, 3 Oscar ödüllü Avatar’a kadar izleyenlerine fiziki olarak zarar veren pek çok yapım hakkında bilgi sahibi olun…

Beyazperde de seyircisini hasta eden filmler:

Şeytan hef2Kült korku yapımı Şeytan kesinlikle izleyenler için zorlayıcı sahneler barındırıyordu. Film ilk çıktığında Judy Klemsurd, The New York Times’da “Sinema salonunda filmi izleyen sinemaseverlerin bir kısmı filmin içerdiği sahneler sebebiyle kustu. Bir kısım seyirci ise bayıldı ya da film daha yarısına gelmeden titreme ve mide bulantısıyla salonu terk etti. Sinema görevlisinin verdiği bilgiye göre birkaç kişi kalp krizi geçirirken hamile bir kadın da filmin etkisi sebebiyle düşük yaptı” diye yazdı.

Avatar
hef3
James Cameron’ın 3 Oscar ödülü kazanan fantastik yapımı Avatar, görselliği ve fantastik evreniyle seyircilerinin büyük bir kısmı tarafından beğeniyle karşılandı. Eleştirmenler de filmin bir başyapıt olduğunu öne sürdüler. Ancak Tayvanlı bir erkek seyirci filmi izlerken kalp basıncının yükselmesi sebebiyle kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Doktor ise ölümcül olan kalp krizinin sebebinin filmin yarattığı heyecan olduğunu açıkladı.

V/H/S
hef4Bir grup serserinin bir eve girip nadir VHS kasetleri almaları için tutulduğu, ancak paranormal görüntüler içeren kasetleri seyreden grubun korkunç olaylarla yüzyüze kalmasını konu alan V/H/S filmi Sundance Film Festivali’ndeki gösteriminde 2 seyirci için sağlık problemlerine yol açtı. Seyircilerden biri bayılırken öbürü de kustu. Sağlık görevlilerinin olaya müdahale etmesini gerektirecek kadar ciddileşen durum basında da ses getirdi.

Hobbithef5Tolkien’ın efsanevi Orta Dünya serisi Yüzüklerin Efendisi’nin ardından, Hobbit romanı da üçleme olarak beyazperdeye uyarlanmıştı. Henüz genç bir Hobbit olan Bilbo Baggins’in maceralarını anlatan yapım fantastik yaratıcılığı açısından beğeni toplasa da çekim teknikleriyle ilgili eleştirilere maruz kaldı. 3D tekniğiyle çekilen film saniyede 24 yerine 48 karelik çekim tekniği sebebiyle seyircilerde bunalım yarattı. Guardian’a konuşan bir seyirci “Filmi beğendim ancak midem bulandı. Gözlerim ağrıdı ve şimdi de migren ağrısı çekiyorum” dedi.

Canavar
hef6Matt Reeves imzalı Canavar filmi senaryosuyla seyircilerden beğeni toplasa da çekim tekniği sebebiyle eleştirilere hedef oldu. El kamerasıyla çekilmiş olması gerektiği için pek çok sallantılı çekimi barındıran yapım pek çok seyircide baş dönmesine ve baş ağrısına sebep oldu. Durumun klasik bir vertigo örneği olduğunu belirten Dr. Michael G. Stewart, etraftaki nesnelerin hareket etmedikleri halde hareket ediyormuş gibi algılandıklarını söyledi.

127 Saat hef7

James Franco başrollü hayatta kalma mücadelesi yapımı 127 Saat yüksek aksiyonuyla olduğu kadar şiddet barındıran kısımlarıyla da dikkat çekti. Bir kaya geçidinde sıkışıp kalan bir dağcının hikayesini işleyen yapımda Franco’nun kurtulmak için kolunu kesmek zorunda kaldığı sahne hikayeyi bilen seyirciler için bile rahatsız edici oldu. Herald Sun’da yer alan habere göre izleyicilerden biri fenalaşıp sarsıntı nöbetleri geçirmeye başlayınca ambulans çağrılması gerekti.

Snowtown hef8

Justin Kurzel imzalı dram-gerilim filmi Snowtown seri cinayetler ve işkenceleri barındıran gerçek bir hikayeden beyazperde de uyarlı bir yapım. Avustralya yapımı film barındırdığı şiddet sahneleri sebebiyle seyircilerini derinden etkilemiş, hatta zarar bile vermiş diyebiliriz. News’te yer alan habere göre bir haftada 20 seyirci filmin sonunu görmeden salondan ayrılmış, bir kadın izleyici de bayılma gerekçesiyle ambulansla hastaneye götürülmüştü.

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1hef9

Çok satan roman serisinden uyarlanan Alacakaranlık serisi her zaman kendi kitlesini beraberinde götüren bir yapım oldu. Ancak serinin Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1 filmi Bella’nın doğum yaptığı sahne sebebiyle oldukça eleştirildi. Aşırı görsel efekt kullanımı ve kırmızı, beyaz, siyah flaş patlamaları sebebiyle kriz tetikleyici olarak görülen sahne epilepsi hastalarının kabusu oldu. ABC News’e göre bir seyirci epilepsi sebebiyle sarsıntı geçirip nefes alma sıkıntısı yaşayınca sağlık görevlileri devreye girmek zorunda kaldı.

Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi hef10İsa Mesih’in hikayesini anlatan Jim Caviezel başrollü Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi Hristiyan dininin acı başlangıcına ışık tutan, Mel Gibson imzalı bir yapım. Film her ne kadar büyük heyecan yaratan bir yapım olsa da reel anlamda can aldığı da söylenebilir. BBC News’ta yer alan habere göre Brezilyalı bir papaz filmi izlerken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiş, ayrıca Amerika’da bir kadın gösterim sırasında bayılarak hastaneye kaldırılmış ve kalp krizinden yaşamını yitirmişti.

Prometheushef11Usta yönetmen Ridley Scott imzalı bilim kurgu yapımı Prometheus, Alien serisinde bir çığır açmış olsa da bazı seyirciler için ise oldukça rahatsız edici sahneler içeriyordu. Noomi Rapace’ın canlandırdığı Elizabeth Shaw karakterinin ameliyat sahnesi sırasında baygınlık geçirmesi hakkında bir izleyici, “Uyandığımda kollarım ve bacaklarım karıncalanıyordu ayrıca görüşüm de bulanıktı. Kız arkadaşım bana bağırıyor ve ağlıyordu. Perdede ise ateş eden adamlar görüyordum” diye yazdı. Doktora gittikten sonra bunun bir refleksif epilepsi krizi olduğu anlaşıldı.